Demencja starcza, zwana również otępieniem starczym dotyka nie tylko osobę chorą, ale również rodzinę i opiekunów. Jest przewlekłą i postępującą chorobą mózgu. Słowo dementia pochodzi z języka łacińskiego i w dosłownym znaczeniu oznacza „bez rozumu”. Objawia się w postaci pogorszenia pamięci i ogólnego stanu psychofizycznego osoby, ogólnej dezorientacji, huśtawki nastrojów, czy też dokonywania racjonalnych wyborów. Występuje najczęściej u osób w podeszłym wieku. Jej objawy, często są bagatelizowane przez najbliższych, ponieważ mylone są ze zwykłymi objawami starzenia się organizmu.

 

W fazie początkowej choroby, można spowolnić jej rozwój stosując odpowiednie leki. W przypadku zaobserwowania objawów należy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi, ponieważ postępujących skutków choroby nie da się cofnąć. Można je jednak zatrzymać stosując odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce, witaminy D i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, dbając o aktywność fizyczną np. w formie spacerów lub inne aktywności jak jazda na rowerze, czy basen, jeżeli stan chorego na to pozwala. Warto pamiętając o aktywności umysłowej np. rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, gry w szachy, czy w gry planszowe.

Objawy demencji starczej – na co zwrócić uwagę

Ważne jest, aby wykryć chorobę możliwie jak najszybciej. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę:

  • Osoby chorujące na demencję mają problemy z przeżuwaniem twardych pokarmów. Można więc obserwować, czy pacjent nie ma objawów gdy spożywa np. jabłko.
  • Spowolnienie ruchowe związane jest ze spadkiem sprawności umysłowej. Bardzo często mylone
    ze zwykłym spadkiem sprawności fizycznej, spowodowanej podeszłym wiekiem.
  • Nadwaga, może być przyczyną powstawania demencji, jak również chorób serca, cukrzycy typu 2,
    czy zwyrodnienia stawów.
  • Depresja, która wpływa niekorzystnie na działanie mózgu, przez co może być jednym z czynników powodujących powstawanie otępienia starczego. Może być również następstwem tej choroby,
    gdyż osoba chora czując pogorszenie swojego stanu zdrowia może czuć ogromne przygnębienie.
  • Cierpiący na demencję mogą doskonale pamiętać wydarzenia sprzed kilkunastu lat, ale nie pamiętać słów, przedmiotów, wczorajszych wydarzeń, czy nazwisk i imion najbliższych, dlatego potrzebują szczególnie wiele wyrozumiałości i cierpliwości.

 

Pamiętajmy, aby nie bagatelizować objawów i jak najszybciej udać się do lekarza.