Badenia Wirtembergia jest trzecim pod względem wielkości landem (krajem związkowym) Republiki Federalnej Niemiec, graniczy z: Bawarią, Nadrenią Palatynatem oraz Hesją. Jest landem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Lubisz piesze wędrówki? Jedz do Schwarzwaldu! Chcesz się zrelaksować i skorzystać z dobrodziejstw ciepłych źródeł? Baden-Baden to idealne miejsce dla Ciebie! Chciałbyś lepiej poznać niemiecką kulturę? W Heidelbergu na pewno Ci się to uda!

Stuttgart- obowiązkowy punkt programu dla fanów motoryzacji

Stuttgart jest stolicą landu i szóstym pod względem wielkości miastem w Niemczech. W rejonie tego miasta znajduje się najwięcej instytucji naukowych oraz badawczych. Stuttgart jest również obowiązkowym punktem podróży miłośników motoryzacji. W pobliżu miasta znajdziemy fabryki najbardziej znanych marek samochodowych. Zainteresowani historią motoryzacji z pewnością odwiedzą również muzea: Mercedesa, Daimlera i Porsche.

Odpoczynek dla kuracjuszy – Baden-Baden

Baden-Baden od wieków było miejscem odpoczynku dla wielu znanych postaci z Niemiec i zagranicy. Przybyli tu chociażby Friedrich Schiller czy cesarzowa Austrii Elżbieta, zwana Sissi. Miasto słynie z mających właściwości lecznicze term, błotnych kąpieli oraz masaży. Obecnie w mieście znajdziemy kurorty, termy i hotele typu spa o nowoczesnej architekturze, jak również przytulne domki w okolicznych wioskach.

Niemiecka kultura w pigułce – Heidelberg

Heidelberg jest jednym z najbardziej urokliwych niemieckich miast uniwersyteckich, Uniwersytet Ruprechta i Karola (niem. Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) jest najstarszą uczelnią w Niemczech. Miasto to było również jednym z głównych ośrodków tzw. Szkoły Badeńskiej skupiających najbardziej znanych filozofów. Przechadzając się Philosophenweg (drogą filozofów) możemy podziwiać panoramę miasta i najstarszy zamek wznoszący się nad Heidelbergiem.

 

Urlop na łonie natury, czyli Badenia dla miłośników przyrody

Schwarzwald, czyli Czarny Las,  należy do jednych z najbardziej malowniczych rejonów Niemiec. Region ten rozciąga się na obszarze ok. 160 kilometrów i obejmuje wzgórza porośnięte gęstymi, jodłowymi lasami. Wzgórza Schwarzwaldu opadają do Jeziora Bodeńskiego, trzeciego pod względem wielkości w Europie Środkowej. Jezioro to leży na granicy Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Na Jeziorze Bodeńskim znajduje się jedna z najbardziej znanych niemieckich wysp – Mainau. Ponieważ na wyspie panuje specyficzny mikroklimat krajobraz zachwyca pięknymi ogrodami. Według szacunków każdego roku na Mainau przybywa ok. milion turystów, żeby podziwiać te ogrody.

Schwarzwälder Schinken i Schwarzwälder Kirschtorte, czyli co warto zjeść w Badenii

Badenia oferuje smakoszom lokalnej kuchni naprawdę dużo ciekawych dań. Znana w całej Europie jest szynka szwarcwaldzka (niem. Schwarzwälder Schinken). Jest to surowa, długo dojrzewająca, wędzona szynka z mięsa wieprzowego.

Typową potrawą regionalną jest również ciasto z boczkiem (niem. Speckkuchen). To wytrawne ciasto piecze się na bazie kwaśnej śmietany, jajek oraz smażonego boczku. Do ciasta dodaje się również por lub szczypiorek, jeżeli tych składników jest więcej możemy spotkać się z nazwą zielone ciasto (niem. Grüner Kuchen).

Obowiązkowym deserem w Badenii jest tort szwarcwaldzki (niem. Schwarzwälder Kirschtorte). Początkowo tort ten, czyli czekoladowe ciasto wiśniowe przekładane bitą śmietaną i wiśniami, był regionalnym deserem, obecnie stał się znany również poza granicami Niemiec.

Jak to powiedzieć w Badenii – krótki kurs gwary

Na terenie Badenii Wirtembergii spotkamy się z kilkoma dialektami. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest gwara badeńska (niem. badisch). Poniżej zamieszczamy kilka przykładowych zwrotów:

  • jeżeli chcemy powiedzieć, żeby ktoś usiadł powiemy: Hogg di naa!, w języku ogólnoniemieckim: Setz dich hin!
  • w sklepie spożywczym ekspedientka może nas zapytać, czy chcemy torbę plastikową, czy papierową: Wolle se e Blaschdichguck oder neme se en Babbedeggl? (Wollen Sie eine Plastiktüte oder nehmen Sie einen Papierkartoon?)
  • jeżeli ktoś opowiada nam jakąś historię i chcemy zapytać: Naprawdę? (Wirklich?), w Badenii usłyszymy: Awa, mach koi Ferz!
  • Dając nam wolność wyboru (możesz to zrobić, jak chcesz) Badeńczyk powie: Des kannsch halde wie sella uffm Dach! (Das kannst du machen, wie du willst)
  • Zdanie: Nie zniszcz tego! (Mach es nicht kaputt), to: Mach des Ding net hie!

W powyższym artykule opisaliśmy tylko najbardziej charakterystyczne miejsca lub zwyczaje Badenii Wirtembergii.  Zachęcamy do dalszego odkrywania tego landu. W kolejnym artykule z tej serii udamy się w całkiem inny rejon Niemiec, odwiedzimy najmniejszy niemiecki land –  Bremen.