Bawaria jest największym landem (krajem związkowym) Republiki Federalnej Niemiec, graniczy z: Turyngią, Saksonią, Badenią Wirtembergią oraz Hesją. Jest również jednym z najpopularniejszych celów turystycznych Niemców, ale nie tylko, więc ruszajmy!

Najsłynniejszy festyn piwny – Oktoberfest

Oktoberfest jest jednym z najważniejszych festynów ludowych na świecie i rokrocznie przyciąga do Bawarii miliony turystów. Tradycyjnie rozpoczyna się w München, stolicy landu, który sam jest znaną atrakcją turystyczną. Nieodłącznym elementem tej imprezy, oprócz niezliczonych gatunków piwa, są stroje ludowe. Kobiety zakładają Trachten lub Dirndl, czyli strój składający się z: bluzki, spódnicy, fartucha i gorsetu. Mężczyźni noszą: skórzane spodnie z szelkami, naciągnięte podkolanówki oraz kapelusz z piórkiem.

Cel dla milionów turystów – zamki Ludwika II Bawarskiego

Ludwik II Bawarski, zwany również Ludwikiem Szalonym lub Bajkowym Królem, zbudował jedne z najwspanialszych zamków Europy- Neuschwanstein, Hohenschwangau oraz Linderhof. Położone w przepięknej lokalizacji i zachwycające swoją architekturą zamki przyciągają każdego roku miliony turystów. Ciekawostką jest, że zamek Neuschwanstein stał się nawet wzorem przy projektowaniu czołówki bajek Disneya.

Charakterystyczna architektura – Obermmergau

Obermmergau jest najsłynniejszym miasteczkiem znanym z obrazów na ścianach domów, jest to tzw. Luftmalerei. Obrazy te przedstawiają najczęściej sceny z Biblii, wydarzenia historyczne lub sceny myśliwskie.

Piękno przyrody, czyli Bawaria dla aktywnych

Bawaria to również prawdziwy raj dla narciarzy oraz turystów chodzących po górach. Na terenie tego landu znajdują się Alpy oraz najwyższy niemiecki szczyt- Zugspitze (2 962 m.n.p.m.).

Jeżeli wybierzemy się do Garmisch-Partenkirchen zobaczymy nie tylko słynną olimpijską skocznię narciarską, ale też będziemy mogli wjechać kolejką górską (niem. Zugspitzbahn) na ten szczyt i podziwiać zapierający dech w piersiach widok Alp.

Wspominając o przyrodzie Bawarii nie możemy pominąć licznych jezior, m.in.: Dunaju lub Menu roztaczających przepiękny widok na górskie doliny.

Bawarskie specjały

Bawaria jest oczywiście najbardziej znana z golonki popijanej piwem. Warto również spróbować białych kiełbas oraz popularnej sałatki ziemniaczanej (niem. Kartoffelsalat). Jeżeli nie przepadamy za daniami mięsnymi, możemy skosztować klusek z serem i smażoną cebulką. Koniecznie trzeba też spróbować ogólnie dostępnych precli (niem. Brezel).

Krótki kurs bawarskiego

Gwara bawarska (niem. bairisch) jest jednym z bardziej charakterystycznych dialektów w Niemczech. Jednak Bawarczycy są dumni ze swojej gwary i chętnie uczą Opiekunki/Opiekunów tego dialektu. Poniżej zamieszczamy kilka przykładowych zwrotów:

  • na przywitanie Bawarczyk może powiedzieć: Servus beinand/Griaß God, w języku ogólnoniemieckim: Hallo! Guten Tag!
  • jeżeli ktoś życzy nam dobrego dnia (Ich wünsche dir einen schönen Tag!) w Bawarii usłyszymy: I wünsch da an scheena Dog!
  • przedstawiając się powiemy: I hoas Anna (Ich heiβe Anna), czyli nazywam się Anna.
  • jeżeli jesteśmy głodni możemy poprosić o: a Hendl, a Brezn und an Obatztn, czyliein Hähnchen, eine Brezel und etwas Käse (kurczaka, precla oraz ser).
  • jeżeli życzymy komuś: Na zdrowie! (Gesundheit!), w Bawarii powiemy: Helfdagod!
  • mówiąc, że lekarz przyjdzie jutro (Der Arzt kommt morgen), powinniśmy powiedzieć: Dokta kemmt morgn!
  • gdy mówimy, że wszystko przebiega zgodnie z planem (Alles läuft nach Plan), w Bawarii powiemy: Ois isi!
  • mówiąc: Schau ma moi! Bawarczycy chcą przekazać: zobaczymy, przyszłość pokaże (Die Zukunft wird es zeigen)
  • Bawarczyk żegnając się z kimś grzecznie powie: Habedeehre!

 

W naszym artykule opisaliśmy tylko nieznaczną część bogatej kultury Bawarii. Zachęcamy do samodzielnego zwiedzania tego fascynującego landu. W kolejnym artykule z tej serii wybierzemy się do Badenii-Wirtembergii.