Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do pielęgnacji jest nie bez znaczenia. W zależności od stadium choroby, podopieczny potrzebuje większej lub mniejszej opieki. Jednak ważnym jest, aby Opiekun rozumiał potrzeby Seniora oraz wiedział jak zapewnić mu bezpieczeństwo. Poniższy tekst ma na celu przybliżenie tematu opieki nad chorym na Alzheimera.

 

Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule na temat choroby Alzheimera u Seniora występują zakłócenia
w myśleniu logicznym, mowie oraz zaburzeniom ulega orientacja przestrzenna. Dodatkowo może zmieniać się samopoczucie podopiecznego.

Przygotowanie mieszkania/domu dla chorego na Alzheimera – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Osoba chora przyzwyczajona jest do panującego umeblowania oraz miejsc gdzie znajdują się pochowane poszczególne przedmioty. Nie powinniśmy zmieniać starych nawyków podopiecznego. Ważne jest jednak, aby usunąć z zasięgu ręki przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla chorej osoby – żelazko, roboty kuchenne, zabezpieczyć kurki oraz uprzędzenia elektryczne. Można również poprosić rodzinę podopiecznego o zainstalowanie nocnego światła w korytarzu i łazience. Obecnie za niewielkie pieniądze można zakupić lampki z czujnikiem ruchu. Ważne jest też aby usunąć zasuwy z wewnętrznych stron drzwi oraz zamontowanie klamek, które uniemożliwią choremu samodzielne opuszczenie domu. Środki chemiczne, czyszczące, piorące powinny być zamknięte pod kluczem. Dokumenty oraz klucze do domu, auta, szafek powinny być schowane poza zasięgiem podopiecznego.

W domu gdzie nie musimy martwić się o bezpieczeństwo podopiecznego i nasze, możemy pracować w spokojnej atmosferze. Warto każdy dzień podporządkować stałemu schematowi, tak aby jak najbardziej uniknąć nieprzewidzianych sytuacji. Nie wyręczaj chorego w codziennych czynnościach. Angażowanie Seniora ma dobry wpływ na jego zdrowie. Warto znaleźć czynności, które podopieczny będzie mógł wykonywać samodzielnie. Zawsze w czasie wykonywania czynności przez osobę chorą należy być przy niej. Upraszczaj zadania kiedy stan zdrowia Seniora nie pozwala na ich wykonanie. Nie rezygnujcie z aktywności fizycznej – wspólne spacery poprawiają humor zarówno osobom chorym jak i Opiekunkom. Pozwól podopiecznemu ubierać się samodzielnie. Zapewnij mu wygodne ubrania, bez guzików i zamków – najlepiej dres. Chorzy nie lubią kąpieli. Dlatego warto wpisać ją w codzienny plan dnia tak, aby była to regularna i zaplanowana czynność zawsze o tej samej porze.