Podróżując przez niemieckie kraje związkowe odwiedzimy najmniejszy niemiecki land – Kraj Saary (Saarland). Polakom ten region nie kojarzy się z żadnymi szczególnymi atrakcjami lub zabytkami, a ma on do zaoferowania kilka ciekawych miejsc

Kraj Saary – land na pograniczu państw

Kraj związkowy został nazwany od rzeki – Saary. Graniczy on tylko z jednym landem – Nadrenią Palatynatem (Rheinland-Pfalz), ale ma dwie międzynarodowe granice z: Francją i Luksemburgiem. Land ten ma za sobą burzliwą historię, przez pewien czas był nawet częścią Francji. Krajem związkowym Republiki Federalnej Niemiec stał się 01.01.1957 roku.

Tradycje hutnicze w dolinie Saary

Kraj Saary ma bogate tradycje górnicze oraz hutnicze i nadal nie jest nastawiony na turystykę. Lokalny budżet zasila przemysł motoryzacyjny, produkuje się tu samochody marki Ford.

Ze względu na położenie geograficzne, tzn. bogate złoża rudy żelaza i innych kruszców hutnictwo nadal jest ważną gałęzią gospodarki. Ciekawym zabytkiem wpisanym w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jest huta Völkinger (Völkinger Hütte). Zakład ten stanowi obecnie ogromny park tematyczny będący jednym z głównych ośrodków Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Innym ciekawym punktem na mapie Kraju Saary jest znana na całym świecie fabryka porcelany w Mettlach, firmy Villeroy & Boch. Oprócz fabryki w mieście funkcjonuje również sklep firmowy, który jest podzielony na trzy części: sklep główny, sklep z artykułami świątecznymi oraz outlet.

Symbol Saary – Saarschleife

Prawdziwym symbolem landu jest petla Saary (Saarschleife), tak nazywa się zakręt rzeki Saary w okolicach miasta Mettlach. Saara przez miliony lat torowała sobie drogę przez skały i w ten sposób powstał ten zachwycający krajobraz. Kraj Saary słynie z najlepiej rozwiniętej infrastruktury drogowej w Niemczech i widok na pętle Saary możemy podziwiać również podróżując jedną z okolicznych dróg.

Villa Borg – rzymskie korzenie

Mieszkańcy Kraju Saary podkreślają swoje rzymskie korzenie. W mieście Perl historia ożywa w Parku Archeologicznym Villa Borg (Villa Borg – Archäologiepark). Zbudowano tam wille podobne do tych z czasów rzymskich. W czasie organizowanych imprez możemy być świadkami, np.: bitwy gladiatorów. Różni rzemieślnicy oraz handlarze przenoszą nas do czasów, gdy na tym terenie panowali Rzymianie.

Stolica landu – Saarbrücken

Saarbrücken jest stolicą kraju związkowego i jednocześnie jedynym dużym miastem. Do najwspanialszych zabytków należy piękny pałac oraz plac zamkowy (Schlossplatz). Z pałacu możemy podziwiać widok na miasto.

Obowiązkowym punktem dla turystów odwiedzających Saarbrücken jest wizyta w kościele świętego Ludwika (Lugwigskirche). Jest on kopią stylu barokowego i stanowi jeden z najpiękniejszych kościołów ewangelickich w Niemczech.

Kuchnia oraz dialekt Kraju Saary

Tradycyjną potrawą w Dolinie Saary jest Dibbelabbes. Jest to zapiekanka z tartych ziemniaków, pora, boczku oraz cebuli podawana często z musem jabłkowym.

Jeżeli chodzi o dialekt mieszkańcy często mówią, że posługują się Platt. Jest to gwara łącząca w sobie dialekt znad rzeki Mozeli (Mosel) oraz ten używany w Nadrenii-Palatynacie. Dla przykładu przeziębienie, czyli die Erkältung, to tutaj Freck. Ziemniaki określa się mianem Grumbeere lub Grompern. Pytanie: Co u ciebie słychać? (Hallo, wie geht es dir?) w dolinie Saary zabrzmi: Unn? Jo, unn du?

Region Saary ma do zaproponowania lokalne atrakcje. Warto będąc w tej okolicy poświęcić kilka dni i odwiedzić te bardziej znane miejsca, ale i poszukać innych, pomijanych zwykle przez turystów.

Kontynuujemy naszą podróż przez niemieckie kraje związkowe i w następnym artykule odkrywać będziemy tajemnice Saksonii (Sachsen).