Hamburg jest drugim pod względem wielkości miastem w Niemczech, zaraz po Berlinie. Posiada status wolnego miasta, pełna nazwa, to: Freie und Hansestadt Hamburg i jest jednym z 16 krajów związkowych. Wybierzmy się więc na spacer po tym niezwykłym mieście.

Podstawa dobrobytu miasta – port w Hamburgu

Port w Hamburgu jest największym portem na terenie Niemiec i drugim co do wielkości portem w Europie, większy znajdziemy tylko w Rotterdamie. Port zajmuje ok. 10% terytorium miasta i dzięki niemu Hamburg przez wieki nazywany był ,,Bramą do świata” (Tor zur Welt). Miasto dysponuje również zadziwiającą liczbą kanałów, jest ich ok. 2,5 tysiąca, czyli więcej niż w Wenecji, Londynie i Amsterdamie razem wziętych.

Hamburg już od średniowiecza budował swoją pozycję na handlu morskim, szybko stał się jednym z najważniejszych członków związku hanzeatyckiego. Źródłem dobrobytu okazało się również uzyskanie statusu Wolnego Miasta Rzeszy, co wiązało się z prawem pobierania ceł.

Miejscem godnym odwiedzenia jest Dzielnica Spichlerzy (Speicherstadt). Składy tej portowej dzielnicy nadal są największymi spichlerzami na świecie. Zbudowano je z czerwonej cegły i umieszczono na tysiącach dębowych pali oddzielonych kanałami. Ponieważ w czasie wyższego poziomu wody przemieszczanie się pomiędzy kanałami było utrudnione, wybudowano sieć kładek i mostów dzięki którym możliwe jest poruszanie się po dzielnicy suchą stopą. W magazynach nadal składuje się kawę, kakao, dywany i inne cenne towary. Cała dzielnica została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Obowiązkowym punktem programu dla wszystkich turystów jest odwiedzenie targu rybnego. Targ odbywa się w każdą niedzielę od 1703 roku w godzinach od 5:00 lub 6:00 (zależnie od pory roku) do 9:30. W trakcie zakupów można nabyć ryby, świeże warzywa i owoce, ale również pamiątki i ubrania.

Hamburg- miasto kultury

Stara część miasta została w większości zniszczona w trakcie alianckich nalotów dywanowych w trakcie II wojny światowej. Obecnie możemy podziwiać odbudowane miasto.

W centrum warto zwiedzić budynek ratusza, który jest jednym z największych tego typu budowli w Europie, jego wieża mierzy 112 metrów. Ilość pomieszczeń w ratuszu robi wrażenie, jest ich aż 647, więcej niż w Pałacu Buckingham. Dzisiejszy budynek możemy podziwiać dzięki jego odbudowie, która zakończyła się w 1897 roku. Pierwotny gmach spłonął wraz z większością centralnej części miasta w 1842 roku.

Obecnie Hamburg jest najbardziej znaczącym miastem w Niemczech związanym z przemysłem medialnym. W mieście swoją siedzibę mają największe wydawnictwa prasowe, np.: Die Welt, Die Zeit, Bild oraz Niemiecka Agencja Prasowa (Deutsche Presse Agentur – dpa).

Hamburg jest również siedzibą dwóch znanych na całym świecie  muzeów. Jednym z nich jest wystawa miniatur ,,Kraina Cudów” (Wunderland). Jest to największa na świecie makieta kolejarska, podzielona na 9 sekcji tematycznych, od miniatur gór Harzu po Włochy. Turyści podziwiają miniatury wśród pływających statków, latających samolotów i jeżdżących pociągów czy samochodów.

Drugim obowiązkowym punktem zwiedzania jest Międzynarodowe Muzeum Morskie (Internationales Maritimes Museum). Ekspozycja prezentuje olbrzymi zbiór modeli statków, fotografii, mundurów, broni i sztuki marynistycznej. Zainteresowani tematem mogą odwiedzić wystawy opisujące związek człowieka z morzem oraz historię badań mórz i oceanów.

Hamburg od kuchni, czyli tradycyjne dania

Jedną z najbardziej znanych potraw jest Beer’n, Bohn und Speck (gruszka, fasola i słonina) spożywana przede wszystkim wczesną jesienią. Danie to jest tradycyjnie podawane z ziemniakami.

Mieszkańcy Hamburga zajadają się również słodkimi bułkami z ciasta francuskiego z cynamonem, zwanymi Franzbrötchen.

Jako przekąskę jada się kanapki z surowym mięsem mielonym lub rybę w bułce (Fischbrötchen).

Jak mogliśmy zauważyć Hamburg jest naprawdę niezwykłym miastem i zupełnie zasłużenie przez całe wieki nosił miano ,,Bramy do świata”. Zachęcamy do samodzielnego odkrywania uroków tego magicznego miejsca.

W naszej podróży po niemieckich landach przeniesiemy się teraz do Nadrenii – Palatynatu (Rheinland-Pfalz), czyli landu wina i winorośli.