Seniorzy potrzebujący Opieki w dużej części korzystają z pieluchomajtek bądź wkładek. Nietrzymanie moczu lub kału jest dla osób starszych bardzo wstydliwym problemem. Opiekunka ma za zadanie dopilnowanie aby podopieczny mimo kłopotów był zawsze czysty i zadbany. Podczas dbania o higienę osoby starszej, musimy do tematu podejść w bardzo delikatnie, tak aby nie wzbudzić krępacji.

 

Poradnik Opiekunki osób starszych

Aktywowanie podopiecznego

Ważne jest również aktywowanie podopiecznego do częstego korzystania z toalety. Pamiętajmy, aby w trakcie dnia w regularnych odstępach czasu poprosić podopiecznego o próbę skorzystania z WC. Ważne jest też pokazanie podopiecznemu, że jego problemy nie oznaczają pogorszenia jego poziomu życia. Stosowanie pieluchomajtek lub wkładek ma na celu poprawę komfortu życia i funkcjonowania seniora. Pamiętajmy, aby w ciągu dnia po wypiciu większej ilości płynów przypomnieć o wizycie w toalecie.

Zmiana pieluch lub wkładek również wymaga dużego doświadczenia. Podczas wykonywania tych czynności pamiętajmy, że jest to bardzo krępujące dla seniora. Opiekunka osób starszych pracująca z seniorami musi w wielu sytuacjach wykazywać się dużym poziomem empatii.

Pamiętaj o regularnej zmianie pieluch oraz zachowaniu wszelkich zasad higieny osobistej.

  • Problem z nietrzymaniem moczu lub kału jest bardzo krępujący dla osób starszych. Wykaż się dużym poziomem empatii aby czynności związane z zmianą pieluch nie były dla nikogo krępujące.
  • Regularnie aktywuj do korzystania z toalety. Regularne korzystanie z toalety jest dla organizmu motywujące. Dzięki szybkiej reakcji np. po wypiciu większej ilości płynów jest szansa, że podopieczny załatwi się w WC.
  • Nie traktuj podopiecznego jak dziecko. Kolejny raz przypominamy o tym, że wiele z jego zachowań wynika
    z zaburzeń na które senior nie ma wpływu. Tak samo problem z nietrzymaniem lub samowolnym oddawaniem moczu i kału nie jest złośliwością podopiecznego.
  • Higiena i dobra atmosfera. Podczas wszelkich czynności opiekuńczych pamiętajmy o tym, że Opiekunka jest przede wszystkim powinna nawiązać kontakt z podopiecznym dzięki któremu będzie ona mogła bez krępacji wykonywać swoje zadania.