Chociaż branża opieki nad osobami starszymi zdominowana jest głównie przez kobiety, to jak się okazuje, ofert pracy dla mężczyzn w charakterze opiekuna osoby starszej w Niemczech przybywa z dnia na dzień.

 

W A&J Partners pracuje dużo mężczyzn, którzy doskonale sprawują opiekę nad niesamodzielnymi seniorami
w Niemczech. Na obecną chwilę około 10% współpracujących z nami Opiekunów stanowią właśnie mężczyźni.
Są to osoby z doświadczeniem w opiece, bardzo często z wykształceniem kierunkowym pielęgniarza
lub fizjoterapeuty.

„Po zakończeniu studiów, podjąłem pracę jako fizjoterapeuta w państwowym ośrodku zdrowia, a po redukcji etatów zostałem bez pracy. Wtedy też postanowiłem wyjechać do Niemiec i pracować jako opiekun” – opowiada pan Rafał 35-letni Bytomianin. Pan Rafał współpracuje z nami już od 2 lat. Wyjeżdża do swojej stałej rodziny niemieckiej, gdzie jest traktowany jak członek rodziny.

„Od jakiegoś czasu Niemcy to mój drugi dom” – wyznaje Opiekun. „Na wakacje przyjeżdżam do Polski, a większość roku spędzam w malowniczym Osnabrück. Ta praca daje mi satysfakcję, a zarobki są o wiele wyższe niż miałem w Polsce”.

Mężczyzna – doskonały opiekun i gosposia.

Chociaż cechy charakteru takie jak: opiekuńczość, staranność i dokładność kojarzą się z kobietami, a dbanie
o gospodarstwo domowe, gotowanie i sprzątanie nadal przypisywane są głównie żonom i matkom, to również mężczyźni doskonale odnajdują się w takiej roli.

Co ciekawsze za naszą zachodnią granicą panowie coraz częściej przejmują role oraz prace kojarzone głownie
z Paniami – coraz więcej jest tam choćby pielęgniarzy.

Czy praca opiekuna osoby starszej jest dla mnie?

Jeżeli zastanawiasz się, czy praca dla opiekuna w Niemczech jest pracą idealną dla Ciebie, to musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, czy posiadasz wymagane doświadczenie w opiece. Jako doświadczenie rozumiane jest wykształcenie kierunkowe lub opieka w domu nad kimś bliskim z rodziny. Najważniejsze to mieć doświadczenie w opiece nad seniorem, niekoniecznie udokumentowane z dyplomem.

Pamiętaj, że praca opiekuna w Niemczech związana jest nie tylko z codzienną opieką nad seniorem, ale również z obowiązkami domowymi takimi jak: sprzątanie, przygotowanie posiłków, zakupami, a także aktywizowaniem podopiecznego. Czy odnajdziesz się w roli gospodarza nowego domu?

Ważne są również cechy twojego charakteru. Schorzenia wieku starczego wymagają często olbrzymiej cierpliwości, życzliwości oraz zrozumienia. Osoba decydująca się na taką pracę powinna być osobą pogodną, sympatyczną, cierpliwą i empatyczną.

Wymogiem koniecznym jest również język niemiecki. Jeżeli potrafisz posługiwać się nim w stopniu komunikatywnym to bez problemu znajdziesz pracę dla siebie.

Dlaczego rodzina niemiecka wybiera mężczyznę do opieki?

To czy rodzina wybierze kobietę czy mężczyznę jako opiekuna osoby starszej jest bardzo często kwestią upodobań rodziny lub samego podopiecznego. Niektórzy seniorzy (mężczyźni) wolą współpracować z Panami ze względu
na opory, czy zwykły wstyd przed kobietą. Bardzo często jednak mężczyźni wybierani są przez rodziny ponieważ,  co do zasady, są silniejsi od kobiet.

Opiekunowie lepiej niż opiekunki sprawdzą się w opiece nad osobą starszą z nadwagą lub z problemami
w poruszaniu się. Ze względu na większą siłę fizyczną, łatwiej poradzą sobie oni choćby nawet z transferem. Mężczyźni lepiej znoszą również rozłąkę z rodziną a także wykazują się częściej większą cierpliwością niż panie.

A&J Partners zaprasza do współpracy!

Jeżeli posiadasz doświadczenie w opiece nad osobami starszymi i znasz język niemiecki – koniecznie zgłoś się do nas. Mile widziane będzie prawo jazdy, referencje z poprzednich miejsc pracy, czy też certyfikaty związane z uczestnictwem w kursach.

A&J Partners również posiada w swojej bazie oferty pracy skierowane do mężczyzn.

Jeżeli nadal masz wątpliwości i się wahasz – po prostu zadzwoń: 32 395 88 83 – rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na nurtujące Cię pytania!

Zapraszamy!