Język to podstawa!

Codziennie do biura Agencji Opiekunek zgłaszają się osoby, które chcą podjąć pracę w opiece, ale nie znają języka niemieckiego na tyle dobrze, by mogły zostać zatrudnione jako opiekunka osoby starszej w Niemczech.

Na pytanie o poziom znajomości języka – rekruterzy bardzo często słyszą odpowiedź:

„Po co mi język?”

„Tyle lat jeździłam i jakoś się dogadywałam.”

„Mam słownik w komórce.”

Nic bardziej mylnego!

Warunkiem podjęcia pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, poza bardzo ważnym wymogiem posiadania doświadczenia, konieczna jest minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Dlaczego?

Praca w charakterze opiekuna polega na kontakcie z innymi ludźmi. W czasie pobytu na zleceniu zdarzają się różne sytuacje – opiekun osoby starszej ma kontakt nie tylko z podopiecznym, ale także z rodziną, pielęgniarkami, lekarzem, pracownikami sklepu, sąsiadami. W każdej z tych sytuacji odpowiednia komunikacja jest bardzo istotna.

Osoby, które decydowały się na wyjazd do pracy bez znajomości języka niemieckiego często przyznają, że był to dla nich bardzo duży stres i nie czuły się na zleceniu komfortowo.

Znajomość języka niemieckiego ma również wpływ na wysokość wynagrodzenia. Statystyki pokazują, że rodziny niemieckie bardziej doceniają opiekunów, którzy komunikują się w języku niemieckim. Takie właśnie osoby otrzymują bardziej atrakcyjne wynagrodzenie. Najbardziej cenieni są opiekunowie, którzy nie tylko potrafią się porozumieć z podopiecznym, ale znają także podstawowe zwroty medyczne!

Nie znam języka i co teraz?

Opiekunowie, którzy nie znają dobrze języka mają kilka możliwości.

1.Można poszukać agencji, która umożliwia takie wyjazdy. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że w dzisiejszych czasach zdarza się to coraz rzadziej oraz że wynagrodzenie będzie dużo niższe.

  1. Warto zapisać się na kurs językowy. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości:
  • Jeżeli możemy poświęcić kilka tygodni na naukę to warto zapisać się na kurs stacjonarny. Mamy wtedy możliwość poznania osób, które również rozpoczynają swoją przygodę z nauką języka.
  • Osoby, które nie dysponują czasem, mogą zapisać się na kurs online. Można z niego korzystać w dowolnym momencie, kiedy tylko mamy na to ochotę. Wystarczy, że posiadamy laptop lub telefon komórkowy z dostępem do internetu.

W ramach kursów niektóre agencje oferują również uzyskanie dodatkowych umiejętności np. zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, poszerzenie umiejętności związanych z opieką nad seniorami, zajęcia kulturowe itp.

Rodzaj kursu najlepiej wybrać indywidualnie, gdyż każdy ma różne zdolności i uczy się inaczej.  Nauka języka wymaga poświęcenia, cierpliwości i samozaparcia. Jednym przychodzi ono łatwiej, a inni muszą poświęcić więcej czasu, aby opanować nowe słówka i gramatykę.

Weryfikacja języka

Każdy opiekun, zanim zostanie zatrudniony, musi zostać poddany weryfikacji języka.

Bardzo ważne jest, aby podczas rozmowy z lektorem nie korzystać z pomocy naukowych (słownika, translatora) oraz nie prosić znajomych, aby rozmawiali w naszym imieniu. Takie praktyki bardzo szybko wychodzą na jaw! Rekruterzy potrafią rozpoznać kandydatów, którzy próbują oszukać, a jeśli nawet uda się przechytrzyć weryfikatora to już podczas pierwszych dni na zleceniu podopieczny oraz jego rodzina zorientują się, że opiekun nie zna dobrze języka. Dochodzi wtedy do niepotrzebnych nieporozumień a nierzadko prośby o wymianę opiekuna. Warto wiedzieć, że podopieczny zawsze dostaje informacje o stopniu zaawansowania języka i od tego właśnie w dużej mierze zależy wynagrodzenie.

Nie wstydźmy się, że „nasz niemiecki” nie jest najlepszy. Prawdziwa ocena zdolności językowych opiekuna pozwoli zaproponować mu odpowiednią ofertę. Dzięki temu  dostaniemy zlecenie do osoby, która nie wymaga od nas bardzo dobrej znajomości języka i zaoszczędzimy sobie stresu.

Rozmowa z lektorem

Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić, aby weryfikator zadzwonił w konkretnym terminie. Jeśli nawet lektor skontaktuje się z nami w sytuacji, w której nie możemy rozmawiać – nie bójmy się poprosić o telefon w inny czasie – kiedy nic nie będzie rozpraszało naszej uwagi oraz będziemy mieli dobry zasięg (bardzo ważne jest to, aby dobrze słyszeć, o co pyta konsultant).

Przed rozmową warto przypomnieć sobie podstawowe wyrażenia i zwroty, które przydadzą się podczas ewentualnych problemów ze zrozumieniem – dzięki temu przekażesz konsultantowi, żeby mówił wolniej lub np. powtórzył zdanie. Jeśli czegoś nie usłyszysz lub nie zrozumiesz – nie bój się poprosić o powtórzenie.

 

 

Korzyści płynące z dobrej znajomości języka niemieckiego w pracy Opiekuna Osób Starszych w Niemczech to nie tylko bezpieczeństwo, pewność siebie oraz szansa na wyższe zarobki. Swobodne posługiwanie się językiem zmniejsza stres i wpływa na większy komfort pracy!

Zawsze warto podnosić swoje kwalifikacje zawodowe! To daje szansę na podjęcie odpowiedniej i lepszej pracy! Inwestycja w siebie –  to najlepsza inwestycja.