Aktualności
Nowotwór – rakowi wspak!
Nowotwór, rak, guz – dla niektórych brzmi jak wyrok ale nie zawsze nim jest. Nie każdy guz jest nowotworem a nie każdy nowotwór rakiem.
Nowotwór to zaburzenie kontroli wytwarzania komórek na poziomie DNA co doprowadza do mutacji danego genu i wytworzenia tkanki, która jest obojętna na sygnały naszego organizmu. Może to dotyczyć każdej tkanki – mięśniowej, kostnej, nerwowej, narządów wewnętrznych i skóry.
Nowotwór sam w sobie nie daje objawów, objawy tego, że mamy z nim do czynienia dają tkanki zdrowe reagujące na działanie danego czynnika chorobowego. Przykładowo guz nie boli do momentu kiedy nie jest na tyle duży, żeby powodować ucisk na sąsiednie tkanki które w reakcji wywołują ból.
Profilaktyka:
- Podstawowe badania – co roku robimy przegląd naszego samochodu. Sami powinniśmy również raz w roku udać się na przegląd naszego organizmu: wykonać serię podstawowych badań tj. morfologia, badanie krwi, ewentualnie USG i RTG.
- Ważna jest aktywność ruchowa, która ograniczy poziom stresu i pozwoli utrzymać prawidłową wagę ciała.
- Obserwacja samego siebie:
- palpacja – czyli badanie siebie za pomocą dotyku. Bardzo często możemy sami wyczuć czy nie pojawił nam się jakiś guzek, szczególnie w okolicach dużych węzłów chłonnych – na szyi, pod pachami czy
w okolicach pachwin; - czy nie pojawiła nam się jakaś zmiana skórna, szczególnie po długotrwałym opalaniu;
- utrata przytomności bez wyraźnej przyczyny;
- nagły spadek wagi ciała, bez stosowania „diety cud”;
- częste zmiany nastrojów, szybka męczliwość trwająca od jakiegoś czasu;
- zmiana osobowości, w naszej ocenie lub w ocenie bliskich bez wyraźnej przyczyny, np. osoba łagodna jak baranek nagle staje się agresywna i wulgarna.
Jeżeli pojawi się którakolwiek z wyżej wymienionych cech to należy się udać do lekarza pierwszego kontaktu, przedstawić objawy i poprosić o odpowiednie badanie, nie każdy z tych objawów musi być objawem nowotworu, ale dobrze jest sprawdzić co się dzieje bo takie objawy mogą być również przyczyną innej choroby.
Stopnie nowotworów:
- Łagodny – posiada łagodny przebieg, ma wyraźnie obrysowany kształt tak jak kulka, nie powoduje przerzutów, a usunięcie chirurgiczne nie powinno powodować jego kolejnego powstawania.
- Złośliwy – posiada zróżnicowany przebieg, może powodować nacieki na okoliczne tkanki zaburzając ich prawidłowe funkcjonowanie, porównać to można do rzeki, która podczas powodzi przeleje koryto i zacznie zalewać okoliczne miejscowości. Nowotwór też może dawać przerzuty do innych tkanek nawet w dalekiej odległości od siebie.
- Miejscowo złośliwy – posiada zróżnicowany przebieg albo w formie nacieków na okoliczne tkanki albo dużą wielkością co doprowadza do niszczenia okolicznych tkanek. Leczenie chirurgiczne nie daje gwarancji całkowitego pozbycia się tego nowotworu, dlatego wskazana jest systematyczna kontrola. Nie powoduje przerzutów do innych tkanek.
Leczenie:
- Chirurgiczne – jeżeli jest dostęp chirurgiczny. Nieoperacyjnym nowotworem jest np. guz przysadki mózgowej ze względu na jej dostępność. Zbyt wiele tkanek ważnych dla naszego życia, musiałoby zostać uszkodzonych, aby się tam dostać. Jeżeli jednak chodzi o guzy mózgu to medycyna daje sobie bardzo dobrze radę z zabiegiem usunięcia danego nowotworu.
- Chemioterapia – polega na wprowadzeniu do krwioobiegu leku działającego niszczycielsko na konkrety nowotwór, ubocznym działaniem jest niszczenie również zdrowych tkanek organizmu. Pierwsza chemioterapia została zastosowana podczas I wojny światowej w Wielkiej Brytanii na żołnierzu polskiego pochodzenia. Od podania pierwszej dawki leku pacjent przeżył jeszcze poł roku. Chemioterapia jest wykorzystywana przy leczeniu nieoperacyjnych nowotworów lub po operacjach nowotworów złośliwych.
- Radioterapia – to bezpośrednie lub pośrednie stosowanie lamp o promieniowaniu jonizacyjnym mające
na celu niszczenie nowotworu i łagodzenie bólu spowodowanego przerzutami. Radioterapia jest dopełnieniem leczenia chirurgicznego i chemioterapii.
Nowotwór jest trudną chorobą, w zależności od tego co zaatakuje może powodować w nas zmiany już nieodwracalne. Na pewno nie możemy się mu poddać, dopóki z nim walczymy, dopóty mamy większe szanse na jego pokonanie.
Pamiętajmy, że to nie nowotwór jest chorobą śmiertelną. Nie umieramy na danego raka czy nowotwór, tylko na powikłana związane z wyczerpaniem, wyniszczeniem organizmu na skutek leczenia, nieraz agresywnego i radykalnego powodujące niewydolność krążeniowo – oddechową. Podczas leczenia zmniejsza się odporność organizmu na infekcje. W zależności od stosowanych metod, należy przestrzegać wtedy szczególnie porad lekarza. Ważną rolę podczas walki z nowotworem odgrywa nastawienie psychiczne i wsparcie osób nam najbliższych. My sami z własnej strony, jeżeli znamy osobę zmagającą się z nowotworem powinniśmy ją wspierać, dodawać motywacji, aby nie straciła woli walki o coś, co jest dla nas najważniejsze na ziemi – życie. Tutaj ponownie jak w większości chorób ważna jest aktywność fizyczna, w profilaktyce ale również później w procesie zdrowienia. Pamiętajmy również, że należy zadbać o odpowiedni odpoczynek.