W naszej podróży przez niemieckie landy zawitamy dzisiaj do Nadrenii-Palatynatu słynącej z  wyśmienitego wina, pięknych krajobrazów oraz zabytkowej architektury. Ruszajmy więc w podróż po tym niezwykłym rejonie!

Winiarskie zagłębie Niemiec

Jeżeli chcesz spróbować doskonałego wina, koniecznie napij się tego pochodzącego z Nadrenii-Palatynatu. Ponad 2/3 niemieckich produktów winiarskich pochodzi właśnie z tego kraju związkowego. Najbardziej znane winiarskie okolice, to: Palatynat, Hesja Nadreńska, Mozela, czy Nadrenia Środkowa. Właśnie w tych rejonach panują warunki wyjątkowo korzystne do produkcji wina o niepowtarzalnych walorach smakowych. Gleba jest żyzna ze względu na wygasłe wulkany i ziemię bogatą w minerały.

Stolica landu – Moguncja

Stolicą kraju związkowego Nadrenia-Palatynat jest Moguncja (Mainz), miasto położone nad rzeką Ren (Rhein). Sama dolina Renu wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Moguncji urodził się Jan Gutenberg, twórca pierwszej metody druku na przemysłową skalę, dlatego miasto to uchodzi za kolebkę drukarstwa. W budynku Haus zum Römischen Kaiser mieści się Muzeum Gutenberga (Gutenberg-Museum), natomiast w Muzeum Drukarstwa wśród eksponatów można zobaczyć pierwszy drukowany egzemplarz Biblii czy zrekonstruowany warsztat drukarski.

W Moguncji swoją siedzibę ma również drugi program niemieckiej telewizji publicznej (ZDF), jeden z najważniejszych kanałów telewizyjnych na terenie Niemiec.

Różnorodność architektury

Nadrenia-Palatynat słynie z różnorodności architektonicznej. Jednym z najbardziej znanych zabytków jest Porta Nigra w Trier (mieście narodzin filozofa Karola Marxa). To najlepiej zachowana po północnej stronie Alp brama miejska, która powstała jeszcze za czasów rzymskich. Brama ta została zbudowana bez zaprawy, jako łączenia szarego piaskowca wykorzystano żelazne haki zalewane ołowiem. Dzisiaj obiekt ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Kolejnym godnym uwagi zabytkiem jest Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Szczepana w Spirze (Kaiser, -und Mariendom zu Speyer)- największy zachowany do naszych czasów kościół romański na świecie. W latach osiemdziesiątych XX wieku katedrę wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Ludwigshafen – stolica przemysłu chemicznego

Ludwigshafen jest drugim co do liczby ludności miastem w Nadrenii-Palatynacie, swoją siedzibę ma tutaj również największe przedsiębiorstwo chemiczne w Niemczech i na świecie – BASF. Firma znana jest z wytwarzania produktów przydatnych w rolnictwie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym oraz wielu innych. BASF wszedł w skład holdingu budującego Gazociąg Północny (Nord Stream) transportującego gaz po dnie Morza Bałtyckiego.

Wielu Niemcom miasto kojarzy się z kanclerzem Helmutem Kohlem, który tutaj właśnie się urodził.

Ulubione danie Helmuta Kohla – Saumagen

Saumagen jest daniem charakterystycznym dla tego rejonu Niemiec, zyskało już popularność w innych landach. Saumagen powstaje na bazie resztek z wyrobu kiełbas. Świński żołądek faszeruje się okrawkami kiełbasy, mielonym mięsem, ziemniakami i odpowiednio doprawia. Tak przygotowane danie gotujemy kilka godzin w rosole, a później podajemy na ciepło wcześniej krojąc w plastry.

Nadrenia-Palatynat – kraina rowerów

Palatynat jest istnym rajem dla rowerzystów oraz miłośników pieszych wędrówek. Wiele ścieżek rowerowych jest certyfikowanych i umożliwia jednoczesne podziwianie wspaniałych krajobrazów. Nawet rowerzyści z mniejszym doświadczeniem znajdą dla siebie ścieżki krótkodystansowe. Dla zaprawionych podróżników przygotowano trasy długodystansowe biegnące dolinami rzek lub grzbietami górskimi.

Podczas naszej krótkiej podróży odwiedziliśmy tylko wybrane atrakcje Nadrenii-Palatynatu. Zachęcamy do samodzielnego odkrywania tego landu wina i winorośli!

W naszej podróży przez Niemcy udamy się teraz do kolejnego kraju związkowego – Brandenburgii – landu parków przyrodniczych oraz znanych na całym świecie zamków.