Podróżując przez niemieckie landy przybyliśmy dzisiaj do drugiego pod względem wielkości kraju związkowego, czyli Dolnej Saksonii (Niedersachsen). Land ten jako jedyny łączy na tym samym terenie morze i góry oferując turystom różnorodne formy aktywnego wypoczynku. Miłośnicy zabytków mogą przechadzać się uliczkami z charakterystyczną zabudową szachulcową i zgłębiać historię wiekowych miast, których na terenie Dolnej Saksonii nie brakuje. Ruszajmy więc w drogę!

Hanower – miasto targów
Stolicą kraju związkowego jest Hanower (Hannover) – miasto leżące nad rzeką Leine o historii sięgającej XI w.
Centrum Hanoweru można zwiedzić w ciągu jednego dnia korzystając z trasy turystycznej nazywanej ,,czerwoną linią”. Jeżeli zdecydujemy się na spacer tym szlakiem zobaczymy największe zabytki miasta.
Pierwszym punktem ,,czerwonej linii” jest zbudowany nad brzegiem jeziora Nowy Ratusz. Ze względu na bogactwo architektoniczne sprawia wrażenie starszego, niż jest w rzeczywistości. Korzystając z charakterystycznej, ukośnej windy możemy zwiedzić poszczególne piętra oraz muzea: Muzeum Kestera, Dolnej Saksonii oraz sztuki współczesnej (Sprengel Museum).
Potem, w trakcie dalszej wędrówki, warto udać się na główny plac miasta – Markt. Znajdziemy na nim Stary Ratusz, kościoł Marktkirche oraz pomnik Marcina Lutra – słynnego niemieckiego reformatora religijnego. Dodatkowo spacerując przylegającymi do rynku uliczkami możemy poczuć dawny klimat miasta dzięki odrestaurowanym domom z muru pruskiego. Na uwagę zasługuje jeszcze: zamek Leine, gmach Operhaus oraz ogrody Herrenhausen.
Przemierzając tą historyczną trasę niejako odtwarzamy historię Królestwa Hanoweru, które do XIX w. było jednym z bardziej znaczących niemieckich księstw. O jego pozycji świadczy fakt, że syn elektorki Zofii został królem Anglii i przyjął imię Jerzego I.
Obecnie miasto słynie jako ośrodek przemysłu metalowego oraz chemicznego. Przede wszystkim jest gospodarzem Targów Hanowerskich – największych na świecie targów przemysłowych. Co roku w mieście odbywają się również międzynarodowe targi IT – CeBIT. Tak duża ilość ważnych wydarzeń możliwa jest dzięki halom zlokalizowanym w centrum miasta. Najsłynniejsze obiekty to: EXPO-Dach, wieża Hermes-Turm i największy most dla pieszych w Europie EXPONALE.

Goslar – ,,Królowa Harzu”
Goslar to urokliwe miasto z ponad 1000-letnią historią położone na skraju Gór Harzu.
Spacerując uliczkami z domami o charakterystycznej zabudowie szachulcowej możemy się poczuć, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Starówka Goslar wraz z fontanną zwieńczoną złotym orłem została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na tej samej liście widnieje Rammelsberg – zabytkowa kopalnia w której kiedyś wydobywano miedź, cynk, ołów oraz srebro.
Jakie pamiątki turyści zabierają z tego miasta? Przede wszystkim wszechobecne czarownice na miotle, które są symbolem krainy czarownic za którą uchodzą Góry Harzu. W każdym sklepie z pamiątkami można kupić czarownicę, dodatkowo sprzedawane są tu całorocznie ozdoby choinkowe.

Wyspy Wschodniofryzyjskie, czyli odpoczynek nad Morzem Wattowym
Wyspy Wschodniofryzyjskie (die Ostfriesischen Inseln) leżące na Morzu Północnym są najczęściej wybieranym miejscem odpoczynku mieszkańców Dolnej Saksonii. Cały obszar stanowi rezerwat przyrody UNESCO, jego niemiecka nazwa to Nationalpark Niedersächsisches.
Charakterystycznym elementem krajobrazu jest Morze Wattowe (Wattenmeer). Co to takiego? Jest to płytkie morze, które w trakcie odpływu zamienia się w pole błota zwanego ,,watt” i stąd pochodzi nazwa. Spośród całego łańcucha wysp zamieszkałych jest tylko siedem. Najbardziej znane to: Baltrum, Spiekeroog czy Norderney.
Wyspy oferują turystom wiele atrakcji. Jakich? Na przykład: szerokie plaże, drogi spacerowe i rowerowe, wysoko rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, możliwość uprawiania sportów wodnych. Ponadto hotele dysponują bogatą ofertą zabiegów terapeutycznych oraz spa.

Dolna Saksonia od kuchni
Kuchnia Dolnej Saksonii to przede wszystkim wieprzowina w formie kiełbasy, dziczyzna oraz ryby.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o ,,białym złocie” tego regionu, czyli szparagach. Szparagi uprawia się głównie w okolicach Hanoweru, Nienburga oraz Brunszwiku, a czas zbiorów to okazja do organizacji festynów. Podczas jednej z takich imprez wybierana jest nawet królowa szparagów. Jak jada się to warzywo? Szparagi podaje się z sosem holenderskim lub masłem oraz szynką i obowiązkowo z lampką białego wina.
Kolejnym charakterystycznym dla regionu warzywem jest ,,oldenburska palma”, czyli jarmuż. Nazwa pochodzi od miasta uznawanego za stolicę tego warzywa – Oldenburga. Znaczenie jarmużu w kuchni regionalnej ukazuje fakt, iż stworzono nawet Akademię Jarmużu. Szkoła ta oferuje wiele kursów oraz warsztatów na temat uprawy oraz sposobu podawania tego warzywa.
A co na deser? Najlepiej naleśniki z mąki gryczanej, krem dynastii Welfów i koniecznie lokalne piwo.

Czas już zakończyć naszą krótką podróż po Dolnej Saksonii – landzie łączącym góry i morze. Jak zdążyliście zauważyć oferta turystyczna tego regionu jest naprawdę bardzo bogata i warto odwiedzić choć część zaprezentowanych atrakcji.
Tymczasem na nasze odwiedziny czeka już ostatni z niemieckich landów i zarazem stolica kraju – Berlin. Metropolia o znaczeniu politycznym, historycznym oraz kulturowym.