Kontynuując naszą podróż po niemieckich landach zawitamy dzisiaj do kolejnego kraju związkowego – Meklemburgii Pomorza Przedniego (Mecklenburg-Vorpommern). Jest to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych, przepełnione klimatem miast portowych oraz oferujące możliwość odpoczynku w słynnych uzdrowiskach. Ruszajmy więc w naszą podróż!

Land tysiąca jezior

W wielu przewodnikach Meklemburgia Pomorze Przednie określana jest jako ,,land tysiąca jezior” (das Bundesland der 1000 Seen). Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu w tym regionie, nazwa ta znajduje swoje uzasadnienie. Teren przypomina nasze Kaszuby, jest zwany Pojezierzem Meklemburskim (Mecklenburgische Seeplatte) i jest największym w Europie Środkowej kompleksem jezior i rzek, głównie pochodzenia polodowcowego. Obejmuje ponad 15 000 hektarów lasów i 33 jeziora o łącznej powierzchni 54 km kw. Rejsy można urozmaicić zwiedzaniem, ponieważ jeziora połączone są ze sobą systemem kanałów i śluz.

Największym jeziorem jest Müritz leżące na terenie Leśnego Parku Krajobrazowego Müritz (Müritz-Nationalpark), jest największym jeziorem śródlądowym na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Obszar ten przez niektórych nazywany jest ,,Amazonią Północy”. Dla miłośników sportów wodnych jest to istny raj: możemy podróżować kajakiem, żaglówką lub wynająć łódź i spędzić na niej cały urlop.

Na terenie landu wytyczono ok. 370 rezerwatów i obszarów przyrody chronionej. Jednym z najbardziej znanych parków krajobrazowych jest Vorpommerische Boddenlandschaft. Jest to największy w Europie centralnej region, w którym zatrzymują się i z którego odlatują żurawie.

Romantyczna Rugia

Na terenie Meklemburgii Pomorza Przedniego znajduje się również wiele wysp. Największą i najbardziej znaną jest Rugia (Rügen). Jest to jeden z głównych celów turystów odwiedzających ten land. Powierzchnia wyspy wynosi 926 km kw, co czyni ją największą wyspą Niemiec. Jej kredowe skały od wieków były inspiracją dla poetów i malarzy. Urokliwe krajobrazy Rugii zyskały sławę dzięki obrazom pochodzącego z tego kraju związkowego malarza Caspara Davida Friedricha, który chętnie malował okoliczne skały.

Miejsce odpoczynku dla kuracjuszy

Meklemburgia Pomorze Przednie to również land z bardzo dużą ilością uzdrowisk, dla przykładu na wyspie Uznam (Usedom) istnieje największe zagęszczenie hoteli typu wellness.

Historia uzdrowisk w tym regionie sięga czasów księcia Fryderyka Franciszka I, który przyjechał w 1793 roku nad Bałtyk w celach leczniczych. Założył wtedy pierwsze nadmorskie uzdrowisko w Niemczech. Do tej pory renomą cieszą się trzy cesarskie uzdrowiska: Ahlbeck, Bansin oraz Heringsdorf.

Stolica landu – Schwerin

Schwerin jest najmniejszą stolicą kraju związkowego w Niemczech. Nie jest nawet największym miastem Meklemburgii Pomorza Przedniego – jest nim Rostock – ale naprawdę warto odwiedzić to miasto.

Schwerin został założony prawdopodobnie przez Słowian połabskich. W XVI wieku stał się znanym ośrodkiem reformacji. Obecnie słynie przede wszystkim z uwagi na tutejszy zamek.

Zamek Schwerin sięga swoją historią X/XI wieku i jest zwany ,,Neuschwanstein Północy”. Od XII wieku był siedzibą biskupstwa i stolicą samodzielnego państwa, w późniejszym czasie został włączony do Meklemburgii i stał się rodową rezydencją książąt. Obecnie zamek jest siedzibą parlamentu kraju związkowego Meklemburgia Pomorze Przednie.

Zamek w obecnej postaci możemy podziwiać dzięki przebudowie przeprowadzonej przez czterech słynnych architektów w XIX wieku. Zwiedzający słynne zamki nad Loarą mogą dostrzec podobieństwo do pałacu w Schwerin. Podobieństwo to nie jest przypadkowe, ponieważ architekci podczas rekonstrukcji wzorowali się na renesansowych zamkach Francji.

W trakcie zwiedzania zamku trzeba zachować ostrożność, możemy natrafić na ducha Petermännchen. Według legendy jest to krasnoludek z latarnią, mieczem i kluczami. Każe on intruzów różnymi żartami i zmusza ich do opuszczenia zamku, a uczciwych ludzi nagradza. Na rynku w Schwerin możemy odwiedzić Muzeum Petermännchen i dokładnie poznać legendę zwiazaną z tym symbolem miasta.

Schwerin słynie też z licznych festiwali urządzanych w okresie wiosenno-letnim przed zamkiem. Co roku w mieście odbywa się Festiwal Meklemburgii Pomorza Przedniego (Festspiele Mecklenburg-Vorpommern), w maju możemy przyjechać na Festiwal Sztuki Filmowej (Filmkunstfest), a amatorzy żeglarstwa przybywają do miasta na paradę Białej Floty.

Specjały Meklemburgii Pomorza Przedniego

W kuchni tego landu królują dania rybne. Przechadzając się zabytkowymi uliczkami z czerwonej cegły możemy kupić Fischbrötchen, czyli kanapkę z rybą. Jest to chrupiąca bułka, często podawana z sosem i warzywami lub ogórkiem kiszonym. Nie może zabraknąć w niej oczywiście ryby – najczęściej śledzia w postaci filetu, czasami ryby wędzonej.

Okolicznym przysmakiem jest też Fischsoljanka (soljanka rybna) inspirowana rosyjską kuchnią. Jest to gęsta zupa przyrządzana na wywarze rybnym z warzywami, przyprawami oraz przede wszystkim dużą ilością rozdrobnionej ryby.

Na deser możemy skosztować Mecklenburger Scheiterhaufen, czyli dosłownie meklemburskiego stosu. Jest to potrawa zapiekana w piekarniku, składająca się z warstwy białej bułki namoczonej w mleku, owoców (najczęściej jabłek) z cynamonem i cukrem. Potrawa najczęściej ułożona jest w mały stos i pewnie stąd pochodzi nazwa tego deseru.

Meklemburgia Pomorze Przednie jest krajem związkowym niezwykle atrakcyjnym turystycznie i krajobrazowo. Zaczynając od rezerwatów przyrody z krystalicznie czystą wodą, poprzez znane uzdrowiska, a kończąc na prawie 200 zamkach. Jeżeli chcesz zobaczyć to wszystko w pigułce, ,,land tysiąca jezior” czeka.