Poszukując ciekawych miejsc przywędrowaliśmy do Nadrenii Północnej – Westfalii (Nordrhein- Westfalen) – kraju związkowego o największej liczbie mieszkańców. Na terenie landu mieści się więcej dużych miast, niż w jakimkolwiek innym kraju związkowym (29 miast z liczbą mieszkańców przekraczającą 100.000 osób). Region ten niesłusznie uchodzi za mało atrakcyjny turystycznie. Oprócz ciekawych zabytków, robiących wrażenie miast dysponuje tysiącami pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Land ten szczyci się również, że na jego terenie (w Bonn) urodził się słynny kompozytor – Ludwig van Beethoven. Ruszajmy więc w podróż, aby odkryć tajemnice tego regionu!

Zagłębie Ruhry – przemysłowa historia Europy
Na terenie Nadrenii Północnej – Westfalii mieści się jeden z najbardziej uprzemysłowionych rejonów Europy – Zagłębie Ruhry (Ruhrgebiet).
Ważniejszymi miastami w tym obszarze są: Essen, Bottrop, Duisburg, Dortmund czy Bochum. Zagłębie swój rozkwit przeżywało w XIX wieku, kiedy stało się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu ciężkiego z uwagi na największe na świecie złoża węgla kamiennego, soli kamiennej, rudy cynku i ołowiu.
W latach 60. XX wieku rozpoczęto na tym obszarze restrukturyzację. Obecnie miasta na tym terenie mają do zaoferowania wiele zabytków industrialnych oraz ciekawe centra kultury.

Düsseldorf – stolica landu
Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf – piąte pod względem wielkości miasto w Niemczech.
Historia dzisiejszej metropolii zaczęła się od wioski Dorf, która dopiero po ok. 100 latach od założenia uzyskała prawa miejskie. Miasto zaczęło się prężnie rozwijać odkąd stało się siedzibą władców księstwa Bergu. Ród ten sprowadzał do miasta artystów i poetów, którzy chętnie korzystali z mecenatu królewskiego. W późniejszym czasie miasto zaczęto nazywać ,,Paryżem nad Renem”.
Obecnie Düsseldorf jest centrum mody, mediów, marketingu i reklamy. Akademia Sztuk Pięknych nadal przyciąga ambitnych studentów, ponieważ zapewnia wysoki poziom kształcenia.
Do miasta przyjeżdżają również turyści, którzy zwiedzanie rozpoczynają od XVI-wiecznego ratusza z pomnikiem elektora Jana Wellema na koniu, później zwiedzają wieżę zamkową Schlossturm, kończąc na kościele Teatynów (Theatinerkirche).
Panoramę miasta podziwiać możemy z wieży telewizyjnej będącej najwyższą budowlą miasta i mierzącą 240,5 metra.
Wybierając się na zakupy nie możemy pominąć Königsallee – głównego deptaku miasta. Swoje sklepy mają tutaj najbardziej luksusowe domy mody, roi się od galerii oraz restauracji.

Kolonia – stolica karnawału
Kolonia (Köln) jest jednym z najstarszych miast na terenie Niemiec. Zawsze była ośrodkiem kościelnym (największa liczba romańskich kościołów) i uniwersyteckim.
Najbardziej znaną budowlą na terenie miasta jest Katedra w Kolonii (Kölner Dom). Budowa świątyni rozpoczęła się w 1248 roku, została dokończona dopiero w latach 1842-1880 zgodnie z odnalezionymi gotyckimi planami. Katedra przez wieki była centrum życia religijnego stając się siedzibą biskupstwa, a później arcybiskupstwa.
Miłośnicy piłki nożnej znają Kolonię, ponieważ pochodzi z niej jeden z najbardziej znanych klubów sportowych – FC Köln. Fani w trakcie każdego sezonu z zaciśniętymi kciukami śledzą mecze klubu w Bundeslidze.
Kolonia jest znana na świecie z uwagi na karnawał, który odbywa się tu od wieków. Oficjalne rozpoczęcie karnawału w Niemczech ma miejsce właśnie w tym mieście – 11 listopada o godz. 11:11. W Kolonii trwają wtedy ,,szalone dni” podczas których ludzie bawią się i wspólnie świętują. Obecnie na terenie miasta istnieje ok. 160 towarzystw karnawałowych.

Akwizgran – miasto z imperialistyczną historią
Akwizgran (Aachen) jest obowiązkowym punktem programu dla miłośników historii.
Miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków handlowo-kulturalnych za sprawą Karola Wielkiego, który wybrał je na swoją siedzibę. Z biegiem czasu Akwizgran stracił na znaczeniu na rzecz innych ośrodków miejskich. Śladem znamienitej historii jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO Katedra Akwizgrańska (Aachener Münster/Kaiserdom).

Bogactwo natury w cieniu przemysłu
Na terenie landu znajduje się 14 000 kilometrów ścieżek rowerowych. Kraj związkowy na obszarze którego mieści się ok. 200 jezior zapewnia znakomite warunki dla miłośników kajakarstwa czy innych sportów wodnych. Zapaleni wędkarze chętnie korzystają z bogatej oferty regionu Sauerland.
Amatorzy turystyki pieszej zażywają ruchu podczas spacerów jednym z najsłynniejszych szlaków – Rothaarsteig – biegnącym przez malownicze okolice Średniogórza. Ścieżki piesze prowadzą też przez Las Teutoburski (Teutoburger Wald).

Na kulinarnym szlaku Nadrenii Północnej – Westfalii
Znaną potrawą w Nadrenii Północnej – Westfalii jest Döppekooche, czyli rodzaj babki ziemniaczanej. W dawnych czasach było to danie biednych mieszkańców regionu. Döppekooche przygotowuje się ze startych ziemniaków, boczku i pora. Potrawę jada się z kiełbaską oraz podaje z musem jabłkowym.
Tradycyjnym deserem są Aachner Printen, czyli pierniki z Akwizgranu. Dawniej były wyrabiane tylko raz w roku i tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na ich zakup, dlatego symbolizowały bogactwo i dobrobyt. Na szczęście obecnie produkowane są przez cały rok przez firmę Lambertz i każdy może delektować się ich smakiem.

Czas zakończyć naszą podróż po Nadrenii Północnej – Westfalii. Jak mogliśmy zauważyć jest to land naprawdę godny odwiedzenia, z bogatą tradycją, ciekawą historią i piękną przyrodą.