Jak zrobić dobre zdjęcie do portfolio?

Jednym z najważniejszych elementów portfolio Opiekunki jest zdjęcie. Rekruterzy często spotykają się z pytaniami: Czy fotografia naprawdę jest niezbędna?, Dlaczego rodzinę interesuje bardziej to jak wyglądam, a nie jakie mam doświadczenie?

Trzeba wiedzieć, że zanim rodzina wybierze opiekunkę – przegląda kilka ofert. To właśnie wtedy kształtuje sobie pierwszą opinię, która może rzutować na dalszą współpracę.

Rekruterzy zawsze w pierwszej kolejności biorą pod uwagę umiejętności opiekunek, jednak nie da się ukryć, że w tym zawodzie również ważny jest wygląd. Rodziny nie zawsze chcą, aby seniorami opiekowała się osoba, która ubiera się wyzywająco, czy nie dba o siebie.  Zazwyczaj szukają osób skromnych, sympatycznych i przyjaznych, dlatego opiekun swoim wyglądem powinien budzić zaufanie i sympatię.  Niewłaściwe zdjęcie może całkowicie przekreślić szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Zdjęcie można zrobić u fotografa (A&J Partners zwraca koszty*!), w biurze agencji, ale także skorzystać ze swojego smartfona i zrobić je w domu. *Szczegółowych informacji udzielają rekruterzy.

Oto 10 istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy robieniu zdjęcia!

1.Prywatne zdjęcie zostaw w albumie

Fotografie z wakacji, z uroczystości rodzinnej czy też spotkań z przyjaciółmi są na pewno cenną pamiątką, ale nie powinny znaleźć się w portfolio żadnego Opiekuna. Wysyłając swoje prywatne zdjęcie pokazujemy swój lekceważący stosunek do pracy. Niedopuszczalne jest także zamieszczenie zdjęcia, na którym widnieją także inne osoby oraz wycinanie swojej twarzy ze zdjęć grupowych.

  1. Prześlij aktualną fotografię

Część z Opiekunów przesyła rekruterom nieaktualne zdjęcia. Niestety jest to również duży błąd, który świadczy o podejściu do pracy – jeśli nie chciało nam się zrobić zdjęcia, to niespecjalnie zależy nam na pracy i  równie dobrze może nam się nie chcieć pracować.

  1. Unikaj rozmazanych zdjęć

Przesyłając fotografię należy zadbać o to, aby była ona wyraźna. Rozmazane zdjęcie jest zupełnie nieczytelne, a aplikacje z niewyraźnymi fotografiami są odrzucane w pierwszej kolejności.

  1. Włóż odpowiedni strój

Ubranie, w którym pozujemy do zdjęcia, powinno mieć jasne barwy – biel, odcienie szarości, beżu, kolory pastelowe. Nie należy łączyć dużej ilości kolorów i wzorów – najlepiej zupełnie zrezygnować ze wzorzystych ubrań. Nie wskazane są również sportowe stroje, ubrania odsłaniające zbyt dużą część ciała, kurtki, szale, grube golfy, czy płaszcze. Ramiona powinny być zasłonięte, a guziki zapięte. Zdjęć nie powinno się również wykonywać w okularach przeciwsłonecznych oraz z nakryciem głowy.

  1. Zrezygnuj z rekwizytów

Na zdjęciu powinniśmy się znajdować tylko my – bez kubków, papierosów, książek, kwiatów itd.

  1. Pamiętaj o prawidłowym ustawieniu

Robiąc zdjęcie w domu pamiętaj, aby fotografię wykonać na wprost (nie od dołu!) i patrzeć się prosto w obiektyw. Dobrze jest również się uśmiechnąć.

 

  1. Zadbaj o odpowiednie tło

Fotografię powinno wykonać się na jasnym, jednolitym tle np. ściany. Źle widziane są zdjęcia  w wakacyjnej scenerii, na tle choinki lub jakiegoś wydarzenia.

  1. Załóż delikatną biżuterię

Nie przesadzajmy z biżuterią. Nie powinno się zakładać dużych kolczyków, klipsów czy korali. Najlepsza jest skromna biżuteria – cienkie łańcuszki, lekkie kolczyki.

  1. Nie zapominaj o fryzurze

Włosy powinny być czyste i ładnie ułożone.

Jeśli włosy są farbowane dobrze jest odświeżyć kolor i ukryć odrosty.

  1. Zrób delikatny makijaż

Makijaż do zdjęć różni się trochę od makijażu, który robi się na co dzień. Bardzo ważne jest, aby podkład był odpowiednio dobrany do koloru cery, a niedoskonałości zamaskowane korektorem.  Zaleca się, aby barwy makijażu były stonowane – nie należy używać jaskrawych i ciemnych cieni do powiek oraz używać czerwonej pomadki. Nie powinno się również zbyt mocno tuszować rzęs.  Ostatnim etapem jest użycie matowego pudru, dzięki któremu twarz nie będzie się błyszczała na zdjęciach.

 

Podsumowując – wygląd powinien być naturalny i schludny, a twarz uśmiechnięta. Jeżeli nasz wygląd stanowi spójną całość z doświadczeniem i umiejętnościami, na pewno zostaniemy pozytywnie odebrani rodzinę seniora.