Stomia – jak opiekować się podopiecznym ze stomią.

W pracy Opiekunki osób starszej często spotykamy się z chorobami wymagającymi specjalistycznego leczenia. Warto posiadać podstawową wiedzę dotyczącą schorzeń naszych podopiecznych. Opiekując się osobą ze stomią warto znać sposoby wymiany worka stomijnego oraz wiedzieć w jaki sposób pielęgnować skórę w okolicy wyprowadzenia stomii.

Jak wymienić worek stomijny:

pamiętaj o założeniu rękawiczek
ułóż podopiecznego na boku, odsłoń worek stomijny
zabezpiecz łóżku i bieliznę przed zalaniem
ostrożnie odklej stary worek od góry do dołu. Pamiętaj aby worek wymienić gdy napełni się do 2/3 swojej objętości
umyj skórę wokół stomii ciepłą wodą, osusz i przygotuj do założenia nowy worek
nowy worek zakładamy od dołu do góry po wcześniejszym sprawdzeniu czy nie występują skórne nierówności wokół stomii.

Pamiętaj o zachowaniu podstawowych zasad higieny osobistej. Przede wszystkim wykonuj wszelkie czynności w rękawiczkach, po wszystkim dokładnie umyć ręce. Są dwa typy toreb stomijnych – z możliwością ich opróżnienia lub bez. Najczęściej spotykane są worki które po napełnieniu wyrzucamy.

Pamiętaj!
Zadaniami związanymi z pielęgnacją stomii zajmuje się Pflegedienst, opiekunka odpowiedzialna jest tylko za wymienienie worka.

Dieta dla osób ze stomią

Ważne jest stosowanie odpowiedniej diety przy podopiecznych ze stomią. Seniorzy wiedzą, które z produktów są dobrze, a które gorzej tolerowane. Dużym ułatwieniem jest wprowadzenie stałych godzin przyjmowania posiłków. Regularne jedzenie pomoże nam uniknąć tego, że posiłki będą zbyt obfite. Ważne jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów ponieważ wpływa to korzystnie na regularniej pracy jelit. Unikajmy też produktów tj, kapusta, groch, szparagi, fasola oraz produkty zapierające (jedzenie na bazie mąki ziemniaczanej, biały ryż, jasne pieczywo). Są one gazotwórcze i mają wpływ na perystaltykę jelit. Do produktów które powodują problemy z gazami należą jajka i ich przetwory, napoje gazowane, cebula i czosnek, ostre przyprawy, kawa i alkohol. Powinniśmy je również wykluczyć z diety podopiecznego.

W przypadku zaparć lub biegunki poinformujmy lekarza lub Pflegedienst.