Nastała wiosna, dni robią się coraz dłuższe i pogodniejsze. Cieplejszy weekend to okazja do leśnych spacerów. A tam na liściach drzew i krzewów, a także w trawach czeka wygłodniały pasożyt. Kleszcze atakują jednak nie tylko w lasach. Czasem wystarczy spacer po przydomowym chodniku by nieproszeni goście przedostali się
na naszą skórę. Niebezpieczeństwo posiadania tego pasożyta nie jest związane z utratą krwi, którą się żywi,
a groźnymi chorobami jakie roznosi – min. boreliozą.

 

Kleszcze należą do gromady pajęczaków i występują w każdym rejonie Polski. Żerują nie tylko  na leśnych
i polnych zwierzętach, ale także na ludziach oraz zwierzętach domowych.  W badaniach wykazano że ok 10-15 % z tych pajęczaków jest nosicielem wirusa kleszczowego zapalenia mózgu i krętkami boreliozy. Borelioza jest zaliczana do chorób reumatycznych ze względu na jej przebieg.

Objawy wczesne:

  • Rumień – ma charakterystyczny kształt pierścienia wokół miejsca ukąszenia i może on zwiększać
    lub zmniejszać swój obwód,
  • bóle głowy,
  • gorączka;
  • ogólne osłabienie organizmu.

Objawy te są podobne do objawów grypy i mogą się pojawić 1- 3 doby od ukąszenia. Ustępują do 3 miesięcy. Po nich następuje kolejny etap – boreliozy rozsianej wczesnej.

Borelioza rozsiana wczesna może powodować:

  • zapalenia stawów,
  • zapalenie serca,
  • zapalenia nerwów obwodowych np. porażenie nerwu twarzowego,
  • zapalenie opon mózgowych.

Borelioza rozsiana wczesna trwa do dwóch lat od pierwszych objawów i nieleczona może powodować pogłębiane się stanów zapalnych i pogorszenia stanu zdrowia oraz przejść w postać przewlekłą. Po ustąpieniu wczesnych objawów i kiedy mamy do czynienia ze stanem przewlekłym borelioza ma charakter chorób reumatycznych czyli:

  • stanów rzutu (zaostrzenia objawów)- gdzie wskazane jest leczenie farmakologiczne,
  • remisji (wyciszenia objawów)- gdzie wskazane jest unikanie stresów i przemęczania się. 

Ciekawostka
Kleszcz potrafi wyczuć swojego żywiciela z odległości nawet 20 metrów. Namierza swoją ofiarę po ciepłocie ciała, zapachu potu a także poprzez wydychany dwutlenek węgla.
Kleszcze pojawiają się w lasach i na łąkach, gdy tylko temperatura powietrza wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza (od marca do listopada)

PROFILAKTYKA

  • właściwy ubiór do lasu- długie rękawy i długie spodnie, ochrona na szyję i głowę,
  • stosowanie środków odstraszających kleszcze oraz inne insekty,
  • unikanie w lesie wysokich traw, przedzierania się przez krzewy i gałęzie drzew, najbezpieczniej jest trzymać się ścieżki,
  • unikanie regionów gdzie występuje duża ilość kleszczy, obserwowanie komunikatów internetowych dotyczących obszarów zakleszczenia,
  • obserwacja ciała po powrocie do domu.

Boreliozę można bardzo szybko zdiagnozować po pierwszych objawach zaraz po ukąszeniu, dlatego powinniśmy za każdym razem kiedy wracamy ze spaceru, z lasu itp. pooglądać siebie. Kleszcze lubią się wkuć w miejsca mało widoczne np. pod kolanem, pod pachami, na plecach, a nawet między palcami. Nieraz może nam umknąć to,
że jest kleszcz, dopóki nie zaczyna nas swędzieć skóra i go zobaczymy, albo sam zdąży odpaść. Nie powinniśmy bagatelizować takich symptomów, a jak tylko zobaczymy kleszcza możliwie jak najszybciej należy go wyciągnąć pęsetą i osłonowo zażyć antybiotyk, po czym zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o lek żeby choroba nie zdążyła się rozwinąć.

Jak wyciągnąć kleszcza:

  • Należy wziąć pęsetę, chwycić kleszcza możliwie jak najniżej przy skórze i pociągnąć wzdłuż wkucia, następnie przemyć spirytusem. Jeżeli w trakcie wyciągania zostanie mam głowa to wystarczy sama dezynfekcja.
  • W momencie gdy kleszcz jest zbyt głęboko i jest ryzyko zostawienia odwłoka należy się udać do lekarza pierwszego kontaktu.

 

UWAGA!
Wykręcanie, smarowanie tłuszczem lub innymi środkami kleszcza tylko pogarsza sytuację
bo wtedy może zwymiotować i wprowadzić bakterie.

 

Zdarza się, że rumień jest na tyle mały lub w tak nietypowym miejscu, że go nie zauważymy i może umknąć naszej uwadze jednak gdy będą występować wszystkie objawy jak we wczesnych objawach, potrzebne są badania diagnostyczne, które nie zawsze wychodzą pozytywnie, dlatego robi się je w dwóch etapach oraz wprowadza leczenie antybiotykami.

Borelioza może być nieaktywna i uaktywnić się po latach mając już postać przewlekłą, dlatego tak ważne jest wczesne leczenie bo później można nie skojarzyć objawów z ugryzieniem kleszcza i leczenie jest mało efektywne.