Boże Narodzenie to niezwykły i ważny okres zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Wszystkie osoby wyjeżdżające do pracy w Niemczech w grudniu, mają okazję poznać sposób obchodzenia Świąt u naszych sąsiadów. Na pewno szybko zauważymy, że Niemcy spędzają ten czas trochę inaczej, niż Polacy, dlatego w poniższym artykule omawiamy kilka istotnych różnic, z którymi mogą spotkać się polskie Opiekunki w Niemczech.

Przygotowania do świąt- czas adwentu

Niemcy bardzo szybko zaczynają przygotowania do Bożego Narodzenia. W wielu domach można zobaczyć przeróżne ozdoby: figurki z motywami świątecznymi, małe Mikołaje, akcenty świąteczne wiszące w oknach. W każdym domu ustawiana i ozdabiana jest również choinka (niem. Weihnachtsbaum), która stanowi element świątecznego wystroju. W tej kwestii inwencja Niemców jest praktycznie nieograniczona, bo przecież chodzi o wytworzenie atmosfery świątecznej (niem. Weihnachtsstimmung). Choinki nie zawsze są tak duże, kolorowe i wystawne – jak w polskich domach, ale stanowią równie ważny element.

Ozdoby świąteczne oraz choinkę można kupić w czasie adwentu (niem. Adventszeit) m.in. na Jarmarkach Bożonarodzeniowych (niem. Weihnachtsmarkt), które zyskały olbrzymią popularność w całej Europie. Panuje na nich niezwykła, ujmująca, świąteczna atmosfera. Można zaopatrzyć się w prezenty (niem. Weihnachtsgeschenke), napić grzanego wina (niem. Glühwein), zjeść pierniki (niem. Lebkuchen) oraz posłuchać kolęd (niem. Weihnachtslieder). Najbardziej znane jarmarki odbywają się m.in. w: Berlinie, Dreźnie czy Norymberdze. Wizyta na nich, to niezapomniane przeżycie, dlatego tłumy turystów udają się do świątecznych stolic by poczuć magię Bożego Narodzenia.

W Niemczech, podobnie jak u nas, przygotowania do Świąt zaczynają się już w pierwszą niedzielę adwentu, więc z czterotygodniowym wyprzedzeniem. W większości domów można wtedy znaleźć wieniec adwentowy (niem. Adventskranz), który powstaje z gałązek jodły lub świerku, a zdobią go fioletowe wstążki i czerwone świeczki. Kolory te mają głęboką symbolikę: zieleń – to wyraz nadziei, fiolet- zadumy nad przeszłością, świece symbolizują światło. W każdą niedzielę adwentu zapala się kolejną świeczkę, aż w Boże Narodzenie płoną wszystkie.

Zwyczajem praktycznie nieznanym w Polsce jest ustawianie w oknach światełek, kolorowych gwiazdek lub różnych papierowych figurek.

Dla dzieci szczególnie radosną tradycją jest kalendarz adwentowy (niem. Adventskalender). Najczęściej ma on kształt domku z 24 okienkami. Każdego dnia adwentu otwiera się kolejne okienko i wyjmuje niespodziankę. Najczęściej są to: czekoladki, ciasteczka lub inne słodkości. W wielu rodzinach rodzice samodzielnie przygotowują kalendarze dla swoich dzieci.