Święta Wielkanocne wraz z Bożym Narodzeniem to jeden z najważniejszych okresów w roku zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Wszystkie Opiekunki/wszyscy Opiekunowie pracujący w tym czasie w Niemczech, mają okazję poznać odmienny sposób obchodzenia tych Świąt. Będziemy mogli szybko zauważyć, że Niemcy spędzają ten czas nieco inaczej, niż Polacy.  W poniższym artykule omawiamy kilka istotnych różnic w tym zakresie.

Różnice w sposobie obchodzenia Wielkanocy

Niemcy są krajem wielowyznaniowym, co znajduje swoje odzwierciedlenie w zróżnicowanych tradycjach wielkanocnych w poszczególnych landach. Wielkanoc szczególnie uroczyście obchodzi się w: Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji, Saksonii oraz Turyngii. Nie powinniśmy być jednak zdziwieni, że wiele rodzin wykorzystuje ten okres na wyjazdy urlopowe. W kraju dniem wolnym jest Wielki Piątek oraz oczywiście Wielka Niedziela i Wielkanocny Poniedziałek. Według badań ok. 25% Niemców wyjeżdża w tym czasie zagranicę.

Przygotowania do Świat Wielkiej Nocy

Przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia w wielu domach, ogrodach oraz na balkonach możemy zauważyć charakterystyczne gałązki obwieszone kolorowymi wydmuszkami, zwane czasami bukietami wielkanocnymi, które zwiastują nadchodzącą Wielkanoc i symbolizują rodzące się życie.

Przebieg Wielkanocy w Niemczech

  • Wielki Czwartek (niem. Grünndonnerstag) jest nazywany w Niemczech Zielonym Czwartkiem. W tym dniu, zgodnie z tradycją, je się coś zielonego oraz maluje pisanki na zielono.
  • Wielki Piątek (niem. Karfreitag) jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jest również nazywany Cichym Piątkiem (niem. Stiller Freitag), ponieważ od Wielkiego Piątku do Niedzieli Wielkanocnej nie używa się w kościołach katolickich dzwonów ani dzwonków. W Wielki Piątek w Niemczech nie odbywa się droga krzyżowa, wiele rodzin udaje się na nabożeństwo upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu nabożeństwa ksiądz zaprasza przybyłych do sali katechetycznej na wspólny posiłek, zwany agape, składający się z chleba, wody i wina. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do polskich tradycji, Niemcy
    nie przestrzegają rygorystycznie postu. Bardzo popularnym zwyczajem w tym dniu jest ukrywanie upominków dla dzieci (niem. Ostereier-Verstecken) np.: w ogrodzie, a ich szukanie rozpoczyna się po śniadaniu wielkanocnym.
  • W Wielką Sobotę (niem. Karsamstag) w Niemczech nie święci się pokarmów, zamiast tego w niektórych landach odbywa się święcenie ognia. Wieczorem przed kościołami katolickimi rozpala się ogromne ogniska, które są święcone przez księdza. Przybyli odpalają od niego swoje świece paschalne, które zabierają później do domów. Świece mają zapewnić szczęście i radość rodzinie oraz towarzyszą jej przy posiłkach.
  • Wielka Niedziela (niem. Ostersonntag) rozpoczyna się od mszy w kościele po której rodzina udaje się do domu i spożywa śniadanie wielkanocne. Na stole musi znaleźć się miejsce dla poświęconej w Wielką Sobotę świecy. Bardzo popularnym zwyczajem jest stukanie się jajkami (niem. Ostereiertitschen). Każdy członek rodziny wybiera pisankę i stuka się z pozostałymi osobami jajkami. Wygrywa ten, który jest posiadaczem jajka o najmocniejszej skorupce. Po śniadaniu dzieci szukają upominków ukrytych w Wielki Piątek przez rodziców. Wiele dzieci wierzy, że upominki przynosi zajączek wielkanocny. Ciekawostką jest, że w niektórych landach prezenty przynosił wcześniej lis, kogut lub kukułka, dopiero później przyjęto zajączka wielkanocnego.
  • W Wielkanocny Poniedziałek (niem. Ostermontag) lepiej nie polewać nikogo wodą, tak jak jest to w polskiej tradycji. Zwyczaj ten, czyli Śmigus Dyngus, jest Niemcom całkowicie obcy. Wykorzystują oni ten dzień na odpoczynek, chętnie odwiedzają również rodzinę i znajomych.

Jeżeli będziemy spędzać Święta Wielkanocne w Niemczech, warto z ciekawością przyjrzeć się odmiennym zwyczajom. Może to być jedyna okazja, by obserwować  święcenie ognia czy poszukiwanie jajek wielkanocnych.