Aktualności
Aktywny senior – porady na energię i zdrowsze życie.
Aktywność fizyczna to niezbędny element zdrowia i dobrego samopoczucia, która daje mnóstwo korzyści – pobudza układ odpornościowy, obniża poziom lęku i stresu oraz minimalizuje ryzyko wielu chorób. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, minimalna dawka ćwiczeń fizycznych, która wpływa korzystnie na zdrowie, to 150 minut w tygodniu.
Niestety coraz więcej badań wykazuje, że zaledwie ¼ ludzi stosuje się do tych wytycznych, a odsetek ten maleje z wiekiem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż osoby starsze zmagają się z dolegliwościami zdrowotnymi oraz zmianami związanymi z procesem starzenia się, prowadzącymi m.in. do trudności z pamięcią i poruszaniem się. To wszystko powoduje, iż aktywność seniora bardzo często ogranicza się do oglądania telewizji, dlatego dobrze jest, aby opiekun osoby starszej motywował seniora do różnych form aktywności. Regularne i odpowiednio dostosowane ćwiczenia mogą korzystnie wpłynąć nie tylko na aspekt fizyczny, ale i psychiczny podopiecznego.
Od czego zacząć?
Aktywność fizyczna powinna przede wszystkim sprawiać radość, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest pokazanie seniorowi możliwości, a następnie wspólny wybór ćwiczeń. Podopieczny sam powinien wybrać rodzaj aktywność jaka będzie mu sprawiała przyjemność i dzięki której pokona swoje słabości.
Należy również pamiętać, że aktywność fizyczna powinna odbywać się regularnie – tylko wtedy ma szansę przynieść efekty. W zależności od możliwości pacjenta na początku można zaproponować krótkie spacery, dopiero z czasem angażując podopiecznego do bardziej intensywnych ćwiczeń. Idealnie byłoby, gdyby miejsce, w którym będzie odbywała się aktywność, było znane seniorowi i pełne zieleni. Dzięki systematycznym, krótkim spacerom na świeżym powietrzu poprawia się krążenie i dotlenia się cały organizm.
Zajęcia zorganizowane
Coraz częściej pojawiają się oferty zajęć zorganizowanych dla seniorów. Niejednokrotnie ukazują się ogłoszenia zachęcające do wzięcia udziału w wybranych wydarzeniach lub zajęciach (wycieczki, aqua aerobic, joga, nordic walking, czy gimnastyka dla seniora), dostosowane do stanu zdrowotnego określonej grupy ćwiczących. To właśnie opiekunowie osób starszych bardzo często są źródłem inspiracji i motywacji do uczestnictwa w takich zajęciach. Mogą zorientować się jakie aktywności odbywają się w okolicy i najlepiej wiedzą, czy stan podopiecznego pozwoli na uczestnictwo w zajęciach.
W klubach, które oferują zajęcia dla seniorów, pracują odpowiednio przeszkoleni i posiadający wysokie kwalifikacje trenerzy wraz z rehabilitantami, którzy gwarantują bezpieczne treningi. Dodatkowo, zajęcia grupowe wpływają w korzystny sposób samopoczucie seniora – kontakt z nowo poznanymi osobami tworzy poczucie przynależności. Takie z pozoru niewinne spotkania to niezwykle ważny element próby dążenia do wewnętrznej harmonii i utrzymania pogody ducha w podeszłym wieku.
A co z aktywnością mózgu?
Opiekując się osobą straszą nie zapominajmy również o ćwiczeniach związanych ze sprawnością umysłu. Seniorzy bardzo często cierpią na problemy z pamięcią, kojarzeniem i łączeniem w logiczny ciąg poszczególnych faktów. Nierzadko również zatrzymują się na etapie posiadanej wiedzy, nie próbując szukać innych, intelektualnych wyzwań.
Trening umysłowo-pamięciowy można rozpocząć od bardzo prostych ćwiczeń, które nie wymagają dużego wysiłku. Dzięki takim treningom poprawia się koncentracja oraz zdolność przetwarzania informacji.
Do podstawowych ćwiczeń, z których może korzystać opiekun dbający o kondycję intelektualną seniora, należą m.in.:
– codziennie rozmowy związane z bieżącymi wydarzeniami,
– wspólne rozwiązywanie krzyżówek,
– gry planszowe,
– wycieczki do biblioteki, kina, teatru, muzeum,
– hobby,
– uczestnictwo w wykładach organizowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku.
Niezależnie od tego jaka aktywność wybierze senior, opiekun powinien nieustannie zachęcać podopiecznego do wybranych działań oraz konsekwencji w ich kontynuacji. Powinien również dbać o to, aby senior miał poczucie, że jest wspierany w trudnych chwilach i dopingowany w pokonywaniu własnych ograniczeń.