Na północy Niemiec leżą dwa duże miasta, które tworzą razem najmniejszy niemiecki land-  Wolne Miasto Hanzeatyckie Brema (Freie Hansestadt Bremen). Brema jest jednym z dziesięciu najpopularniejszych miast w Niemczech, wiążą się z nim dwie bardzo znane w Niemczech legendy/bajki: o muzykantach z Bremy i rycerzu Rolandzie. Ruszajmy więc w podróż po tym niezwykłym mieście!

Wolne Miasto Hanzeatyckie Brema

Obydwa miasta- Brema i Bremerhaven – dzieli ok. 60 km. Bremerhaven leży w ujściu rzeki Wezery (Weser) i zostało założone w roku 1827. Ciekawostką jest, że port otrzymał swoją obecną nazwę dopiero po II wojnie światowej, wcześniej miasto to nazywało się Wesermünde. Obecnie Bremerhaven jest czwartym co wielkości portem kontenerowym w Europie.

Samo miasto Brema może poszczycić się ponad 1200-letnią historią i tradycją. Już w 1358 roku stało się członkiem Związku Hanzeatyckiego zrzeszającego najbardziej znaczące miasta handlowe w Europie. W 1404 roku na rynku została ustawiona 10-metrowa statua rycerza Rolanda wiążąca się z eposem rycerskim ,,Pieśń o Rolandzie” i wraz z ratuszem została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rycerz trzyma w rękach miecz, co nadal dla mieszkańców Bremy jest symbolem sprawiedliwości, a przede wszystkim niezależności miasta.

Symbol miasta – Die Bremer Stadtmusikanten

Brema jest ostatnim przystankiem ponad 600-kilometrowej ścieżki nazywanej: niemiecką trasą bajek. Bajka braci Grimm ,,Muzykanci z Bremy” (Die Bremer Stadtmusikanten) jest jedną z najpopularniejszych bajek na terenie niemieckojęzycznego obszaru językowego. Bajka opowiada o ośle, psie, kocie oraz kogucie, którzy postanowili wybrać się do Bremy i tam pracować jako miejscy muzykanci. Co stało się dalej? Warto samodzielnie poznać tę bajkę. W Bremie obowiązkowym punktem programu dla wszystkich turystów jest pomnik Muzykantów z Bremy. Koniecznie trzeba wtedy dotknąć obiema rękami nóg osła, podobno przynosi to szczęście.

 

Śladami mosiężnych szpilek, czyli pozostałe atrakcje miasta

Bremę możemy zwiedzić bez przewodnika, od jednej atrakcji do drugiej prowadzi 2000 wykonanych z mosiądzu i stali szpilek. Jedną z najbardziej znanych ulic jest Böttcherstraβe, dawna ulica rzemieślników oraz centrum sztuki i kultury.

Jeżeli myślicie, że Brema to tylko miasto historyczne, powinniście udać się do największego w Europie Centrum Kosmicznego Brema, gdzie możemy odbyć podróż do złudzenia przypominającą podróż po Wszechświecie. W żadnym innym niemieckim mieście nie znajdziemy na tak małym obszarze siedzib tak wielu korporacji i światowych marek, jak w Bremie.

Gwara oraz smakołyki z regionu

Tradycyjna potrawa w Bremie i okolicy nazywa się Kohl und Pinkel. Słowem ,,Pinkel” określa się wędzoną kaszankę, którą je się z jarmużem.

Mieszkańcy Bremy posługują się również charakterystycznym dialektem:

  • witając się powiedzą: Moin! Lub Tach!
  • jeżeli chcemy zapytać: Czy pochodzą Państwo wszyscy z okolicy? (Kommen Sie alle aus der Umgebung?), usłyszymy: Komm’ Sie alle von umzu?
  • odpowiednik zwrotu: Nie ma za co! (Nichts zu danken!), to: Da nich’ für!
  • mówiąc komuś, żeby się pośpieszył (Beeile dich!), usłyszymy: Komm inne Puschen!
  • pytając kogoś, czy ma ochotę napić się z nami kawy, możemy powiedzieć: Lust auf Kaffeesieren?

Jak zdążyliśmy zauważyć Brema jest naprawdę godna odwiedzenia. Wyruszając w naszą dalszą podróż udajemy się do Bremerhaven.

Możemy przejść obok Domu Niemieckiej Emigracji (Das Deutsche Auswandererhaus) i podziwiać widok portu, który oglądali emigranci wyruszający stąd do Ameryki, trzeba również odwiedzić znane na całym świecie Muzeum Żeglarstwa (Deutsches Schifffahrtsmuseum).