Aktualności
Jak Niemcy spędzają majówkę – obchody Maibaum.
Zwiedzając Niemcy możecie zobaczyć na początku maja pięknie ozdobione drzewka majowe. Ustawianie tzw. ,,Maibaum” jest nieodłączną częścią niemieckiej kultury w wielu mniejszych miejscowościach. Dla mieszkańców wsi tradycja ta jest okazją do dobrej zabawy. Zwykle organizuje się wtedy festyny majowe (Maifest) z lokalną muzyką, tańcami oraz degustacją piwa. Jaka jest historia słupów majowych i jakie tradycje są nadal kultywowane?
Historia ,,Maibaum”
Słupy/drzewka majowe mają długą tradycję. Pierwsze wzmianki o Maibaum znajdziemy już w dokumentach z XIII wieku, jest symbolem życia, odradzającej się przyrody i jest związany z pogańskimi zwyczajami. W Noc Walpurgi wznoszono słup majowy, aby odpędzić złe duchy oraz aby bogini wiosny mogła chronić wioskę. Jako słup najczęściej wykorzystywano brzozę, ponieważ symbolizowała ona odradzające się życie. Słup majowy trzeba było odpowiednio przygotować, czyli niejako ,,obrać” drzewo z kory, aby „czarownice nie mogły pod nią utknąć”.
Z biegiem lat próbowano zakazać ustawiania słupów majowych, ponieważ panom nie podobało się, że co roku wycinano z ich lasów brzozy. W niektórych rejonach stawianie słupów majowych było zakazane nawet do XVIII wieku. Tradycji nie udało się jednak zwalczyć, a drzewka majowe są ustawiane do dziś.
Tradycje związane z drzewkami/słupami majowymi
Zgodnie z tradycją drzewo przynosi się z lasu w nocy z 30 kwietnia na 1 maja (Noc Walpurgii). Zwykle drzewo jest niesione w procesji przez wieś przed jego ustawieniem, słup majowy staje zazwyczaj na rynku. Drzewo pozbawia się kory i gałęzi, które pozostają jedynie na czubku. Słup przystraja się różnego rodzaju dekoracjami oraz tabliczkami, a na czubku wiesza tasiemki oraz wieniec. W zależności od tradycji kultywowanej w danej miejscowości co roku wycina się nowe drzewo lub używa tego samego przez kilka lat. Jeżeli każdego roku wycina się nowe drzewo, stare ścina się podczas festynu, a drewno licytuje. Słupy majowe pozostają na swoim miejscu nawet do jesieni.
Ciekawym zwyczajem jest wspinanie się na drzewo majowe. Pień drzewa smaruje się śliskim mazidłem, a osoby biorące udział w zabawie smarują dłonie i stopy popiołem. Nagrodą dla zwycięzcy jest zabranie wszystkiego, co znajduje się na szczycie drzewa. W niektórych miejscowościach przewiduje się dodatkową nagrodę: zwycięzca może zbierać pieniądze wśród widzów, a zebraną kwotę zatrzymać.
Innym zwyczajem jest próba kradzieży słupów majowych z sąsiednich wiosek. Dlatego często w noc poprzedzającą jego ustawienie drzewka pilnują młodzi mężczyźni. Jeżeli słup uda się ukraść, złodzieje często ustawiają go w swoim mieście jako trofeum.
W wielu miejscowościach nadal kultywuje się tradycję tzw. Mayen. Zgodnie z tą tradycją młodzi, nieżonaci mężczyźni ustawiają małe drzewka (Mayen) przed domami lub oknami niezamężnych kobiet lub swoich narzeczonych. Aby drzewka wyglądały bardziej atrakcyjnie mężczyźni ozdabiają je kolorową krepą i tzw. majowym sercem wykonanym z drewna lub wytrzymałej tektury, na którym znajduje się imię dziewczyny/ukochanej.
Do tej pory ustawianie słupów majowych to wydarzenie, na które czekają mieszkańcy wielu wsi i miasteczek w Niemczech. To jedna z wielu tradycji, które kultywują Niemcy.