Od dawna zastanawiasz się, dlaczego robisz tak wolne postępy w nauce j. obcego? A może uważasz, że nie robisz ich wcale? Jeżeli tak jest, zastanów się, czy nie popełniasz któregoś z najczęstszych błędów w nauce j. obcego.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele one zmieniają. Nic bardziej mylnego! Sama zmiana nawyków może przełożyć się na szybsze przyswajanie gramatyki i słownictwa oraz zwiększenie Twojej komunikatywności. Jakie są ,,grzechy główne” uczących się j. obcego?

Nie wyznaczasz sobie celów

Pewien rzymski myśliciel powiedział: ,,Dla kogoś, kto nie wie, do jakiego portu zmierza, każdy wiatr jest niepomyślny”. Słowa te można odnieść do nauki j. obcego. Jeżeli na początku nauki nie wyznaczysz jasno swojego celu, nie osiągniesz sukcesu. Warto postawić sobie cel długoterminowy, np.: przygotuję się do kolejnej weryfikacji językowej lub zdam egzamin na założonym poziomie. Oprócz tego wyznaczaj sobie cele krótkoterminowe i konsekwentnie do nich zmierzaj. Nie rezygnuj, gdy miałeś ciężki dzień lub po prostu nie masz ochoty na naukę. Wyznaczaj sobie realistyczne cele. Możesz przykładowo postanowić sobie, że w tygodniu nauczysz się 10 zwrotów związanych z obowiązkami w gospodarstwie domowym lub powtórzysz jakieś zagadnienie gramatyczne.

Ważne jest, abyś systematycznie kontrolował, czy osiągasz cele krótkoterminowe. Jeżeli nie, zastanów się, dlaczego się nie udało i czy nie musisz czegoś zmienić. Uwzględnij przy tym swoje możliwości i czas, który możesz poświęcić na naukę. Jeżeli osiągasz cele, to świetnie! Jesteś na dobrej drodze do sukcesu.

Uczysz się wszystkiego

To jeden z najczęstszych błędów popełnianych szczególnie na początku nauki. Chcesz nauczyć się wielu rzeczy na raz, więc szukasz materiałów w internecie, kupujesz książki, słuchasz filmików nagrywanych przez nauczycieli z różnych szkół itp. Jednak takie działanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Wprowadza chaos, nie daje możliwości skupienia się przez dłuższy czas na jednym zagadnieniu i tym samym przyswojenia materiału. Po pewnym czasie stwierdzasz, że poświęciłeś mnóstwo energii i środków, a nadal niewiele potrafisz.

Jak w związku z tym działać? W gąszczu różnych materiałów wybierz 2 lub 3 rzetelne źródła i z nich korzystaj. Jeżeli nie uczysz się pod kierunkiem nauczyciela, możesz rozpocząć od zagadnień, które są Ci najbardziej potrzebne lub tych, które sprawiają najwięcej trudności. Pamiętaj: nie liczy się ilość materiałów, ale ich jakość!

Brakuje Ci motywacji i szybko się zniechęcasz

Aby skutecznie uczyć się nowych rzeczy, musimy widzieć w tym sens. Dlatego zastanów się, co Ciebie motywuje do nauki? Chcesz lepiej porozumiewać się w miejscu pracy lub lubisz poznawać nowe rzeczy? Pamiętaj o tym pracując nad nowym słownictwem lub gramatyką.

Dobra motywacja jest szczególnie ważna, gdy dopada nas zniechęcenie. Warto wtedy pamiętać, że przyswajanie nowych informacji to proces długotrwały. Nie unikniesz porażek i będziesz musiał wracać do poznanych już zagadnień. Nie zniechęcaj się jednak! Każde nowe słówko lub zwrot przybliża Cię do celu – komunikacji w j. obcym.

 

 

Brakuje Ci systematyczności

Nieregularna nauka tzw. ,,zrywami” jest kolejnym z częstych błędów popełnianych przez osoby uczące się j. obcego. Jeżeli regularnie nie powtarzasz zdobytych informacji, nie dajesz swojemu mózgowi szans, by na długo zapamiętał materiał.

Właśnie z tego powodu zachęcamy Cię, abyś wcześniej zaplanował, kiedy i jak długo będziesz się uczył. Jeżeli świadomie nie wygospodarujesz czasu na systematyczne powtórki, inne codzienne sprawy szybko zepchną naukę na ostatnie miejsce. Nie musisz poświęcać na powtarzanie całych godzin. Wystarczy, że przez 15 minut dziennie skupisz się na omawianym wcześniej materiale, a sam wkrótce zobaczysz efekty!

Dążysz do perfekcji

Jeżeli czekasz z rozpoczęciem komunikacji do momentu, w którym będziesz mówił bezbłędnie, prędzej się zniechęcisz niż nadejdzie ta chwila. Z pewnością warto podejmować próby rozmowy nawet, jeżeli popełniasz błędy. Nie musisz bać się kompromitacji. Twojemu rozmówcy zapewne zależy na porozumieniu z Tobą i skupi się na tym, co chcesz powiedzieć. Jeżeli nie boisz się mówić, druga osoba ma szansę Cię poprawić, a Ty możesz nauczyć się czegoś nowego.

Pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy: Nikt z nas nie jest idealny. Nawet w j. ojczystym popełniamy błędy, ale czy powstrzymują nas one przed komunikacją? Oczywiście, że nie! Postanów sobie, że również w j. obcym za cel postawisz sobie praktyczne użycie zdobywanej wiedzy, a niedociągnięcia będziesz poprawiać stopniowo.

 

Jak zapewne zauważyliście, błędów, które możemy popełniać ucząc się j. obcego jest wiele. Warto już dziś je eliminować, aby ułatwić sobie osiągnięcie celu. Nad czym warto jeszcze popracować ucząc się języka obcego? O tym przeczytacie w kolejnym artykule.