Naszą podróż przez niemieckie kraje związkowe zakończyliśmy w Turyngii. Dzisiaj zwiedzimy Hesję (Hessen) – land kontrastów. Dlaczego tak nazywa się ten region? Ze względu na połączenie na jednym obszarze miast z wielowiekową tradycją z nowoczesnymi metropoliami. Jeżeli nie lubicie zwiedzać miast, Hesja oferuje różne możliwości odpoczynku na świeżym powietrzu. Poznajmy więc choć niektóre atrakcje tego regionu!

 

Wiesbaden – z wizytą w uzdrowisku

Wiesbaden leży nad brzegiem Renu, u podnóża gór Taunus i jest stolicą landu.

Miasto to jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk na terenie Niemiec. Jego historia sięga czasów rzymskich, kiedy to Rzymianie przyjeżdżali do dzisiejszej Kaiser-Friedrich-Terme. Przede wszystkim korzystali oni z łaźni parowych rozlokowanych na obszarze 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Również w czasach bardziej nam współczesnych miasto nie straciło nic ze swojej popularności. Na początku XIX w. odwiedzało je ok. 100.000 turystów rocznie.

Obecnie można zrelaksować się w domu uzdrowiskowym (Kurhaus) podziwiając wspaniałe ogrody angielskie. Warto zwiedzić najdłuższe w Europie kolumnady – Kurhauskolonnaden o długości 129 metrów.

Starówkę Wiesbaden można obejść w ciągu kilku godzin. Warto zwrócić uwagę na plac Schlossplatz na którym znajduje się pałac książąt Nassau. Byli to hrabiowie, którzy w XIII w. osiedlili się w tych okolicach, potem wybudowali w mieście pałac. Atrakcją turystyczną jest również fontanna ze złotym lwem trzymającym herb. Miłośnicy zabytków sakralnych chętnie zwiedzają luterański kościół Marktkirche pochodzący z XIX w.

Jeżeli chcemy udać się na zakupy, koniecznie musimy odwiedzić Wilhelmsstraβe – reprezentacyjną ulicę handlową z ekskluzywnymi sklepami.

 

,,Brama do Hesji” – Frankfurt nad Menem

Jednym z najbardziej znanych miast regionu, a nawet całych Niemiec jest Frankfurt nad Menem (Frankfurt am Main).

Większość turystów właśnie tu rozpoczyna swoją podróż po Hesji, ponieważ na terenie miasta znajduje się ogromne lotnisko. Frankfurt odwiedzają turyści, ale nie tylko. Przede wszystkim jest on ważnym centrum finansowym oraz siedzibą wielu ważnych instytucji, np.: Europejskiego Banku Centralnego. Z tego powodu w trakcie zwiedzania możemy minąć się ze znanymi bankierami.

Biorąc pod uwagę charakter miasta nie dziwi fakt, że Frankfurt jest pełen nowoczesnych wieżowców. Jest nazywany ,,najwyższym” europejskim miastem, prym wiedzie tu budynek Comerzbank Tower (298,7 metrów, 56 pięter). Z tego powodu mieszkańcy nazywają swoje miasto czasem ,,Mainhattan” lub Chicago nad Menem”.

Co roku do Frankfurtu przyjeżdżają tłumy odwiedzających na największą czytelniczą imprezę świata – Międzynarodowe Targi Książki. W mieście swoją siedzibę ma również jedna z najbardziej opiniotwórczych niemieckich gazet – ,,Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

Architektura na najwyższym poziomie, czyli Wilhelmshöhe i Waldspirale

Wśród wielu atrakcji Hesji warto wspomnieć o Wilhelmshöhe – największym parku górskim Europy. Budowa tego parku była przełomem w ogrodnictwie. Możemy znaleźć tutaj wszystko: akwedukty, gejzery, oranżerię, park, pałac i przede wszystkim wodospad Wasserspiele. Pierwsi odwiedzający to miejsce na początku XVIII w. turyści byli pod ogromnym wrażeniem rozmachu z jakim zbudowano park. Do tej pory miejsce to pozostawia niezatarte wrażenia w umysłach osób odwiedzających kompleks. Walory krajobrazowe Wilhelmshöhe znalazły uznanie na arenie międzynarodowej, ponieważ park wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejna perełką architektoniczną jest Waldspirale – budynek mieszkalny zaprojektowany przez słynnego architekta Friedensreicha Hundertwassera. Budowla składa się ze 105 mieszkań, a każde okno oraz klamka ma inny kształt. Budynek nie ma jednolitej wysokości, wyróżnia się brakiem kątów prostych oraz konstrukcją w kształcie litery ,,U”. Waldspirale była ostatnim projektem zrealizowanym przez Hundertwassera.

 

Na szlakach pieszych i rowerowych Hesji

Dla miłośników przyrody Hesja przygotowała bogatą ofertę turystyczną.

Warto skorzystać ze szlaku Limes. Trasa ta to 550 km pozostałości murów obronnych z czasów rzymskich wraz z zabytkową warownią.

Szlaki prowadzą również przez urokliwą dolinę rzeki Kinzig, aż do podziemnego zamku cesarza Barbarossy. Dodatkowo cała okolica zachwyca krajobrazami i została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO jako Górna Dolina Środkowego Renu.

Rowerzyści z pewnością odwiedzą ciekawą trasę rowerową wokół wulkanu. Na miłośników sportów wodnych czeka jedna z największych zapór w Niemczech – na jeziorze Edersee.

 

Czas już kończyć naszą wycieczkę po Hesji, która nie jest popularna wśród turystów odwiedzających Niemcy, a szkoda! Jak zauważyliśmy skrywa ona naprawdę dużo atrakcji.

Teraz w naszej podróży przez niemieckie kraje związkowe udamy się do Dolnej Saksonii (Niedersachsen) – landu łączącego góry i morze.