Podróżując przez niemieckie kraje związkowe przybyliśmy do Saksonii-Anhalt (Sachsen-Anhalt). Jest to land, który był areną historycznych przemian w dziejach Niemiec. Na terenie Saksonii-Anhalt znajdują się aż 4 obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, liczne parki narodowe oraz przepiękne ogrody. Czas więc ruszać na wycieczkę po tym niezwykłym regionie.

 

Tam, gdzie zaczęła się reformacja

Na obszarze Saksonii-Anhalt rozegrały się wydarzenia historyczne, które ukształtowały nie tylko dzisiejsze Niemcy, ale również większość Europy.

W Eisleben urodził się 10 listopada 1493 roku Marcin Luter, reformator religijny, który doprowadził do rozłamu w kościele katolickim. Eisleben do tej pory nosi oficjalną nazwę Miasta Lutra (Lutherstadt Eisleben) i szczyci się jednym ze swoich najbardziej znamienitych przedstawicieli.

Luter był teologiem, który nie zgadzał się z naukami kościoła i krytykował jego bogactwo, dlatego 31 października 1517 roku na drzwiach kościoła w Wittenberdze przybił słynne 95 tez zapoczątkowując tym samym reformację. Popierał również tłumaczenie Biblii na języki narodowe i przetłumaczył Pismo Święte na niemiecki.

Niemcy do tej pory uznają te wydarzenia za bardzo istotny element swojej tożsamości narodowej. W 2017 roku na terenie całego kraju uroczyście obchodzono 500-lecie reformacji, wiele uroczystości odbyło się w Eisleben oraz Wittenberdze. Pasjonaci historii mogą zgłębić ten temat podróżując przez cały kraj związkowy szlakiem Marcina Lutra.

 

Stolica landu – Magdeburg

Stolicą landu jest Magdeburg będący jednocześnie drugim pod względem wielkości miastem na terenie Niemiec.

Miasto leży nad rzeką Łabą (Elbe) i swoją historią sięga czasów Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W czasach średniowiecza Magdeburg był jednym z najbardziej rozwiniętych niemieckich miast, a jego prawodawstwo stanowiło wzór dla innych europejskich ośrodków miejskich.

Obecnie turyści chętnie odwiedzają liczne muzea i kościoły. Obowiązkowym punktem programu jest zwiedzenie Zielonej Cytadeli (Grüne Zitadelle). Jest to, niezgodnie z nazwą, różowy, postmodernistyczny budynek o kontrowersyjnym kształcie. Został zaprojektowany przez słynnego Friedensreicha Hundertwassera i oddany do użytku w 2005 roku.

Innym charakterystycznym punktem w mieście jest stojąca na rynku rzeźba Jeźdźca Magdeburskiego (Magdeburger Reiter). Jest to wierna kopia jednej z pierwszych wolno stojących rzeźb, powstała ok. 1240 roku. Mieszkańcy miasta są przekonani, że przedstawia ona Ottona I i jest potwierdzeniem znamienitej historii miasta.

 

Szlak romański – gratka dla miłośników zabytków

Szlak romański (Straβe der Romanik) obejmuje 72 zabytkowe obiekty związane z kulturą chrześcijańską oraz historią państw europejskich.

Trasa obejmuje bazyliki, klasztory oraz zamki, które mają związek z dynastią Ottonów. Szlak rozpoczyna się w Magdeburgu i prowadzi przez cały kraj związkowy. Co roku zabytki mieszczące się na trasie turystycznej zwiedzają setki tysięcy odwiedzających.

 

Brocken – siedziba czarownic

Wschodnia część gór Harzu leży na terenie Saksonii-Anhalt. Najwyższym szczytem (1142 m.n.p.m.) jest góra Brocken.

Zgodnie z przekazami ustnymi na szczycie góry w Noc Walpurgii (Walpurgisnacht) odbywały się sabaty czarownic. Do tej pory co roku, aby zachować lokalny folklor, 1 maja w ponad 30 miejscowościach landu świętuje się Noc Walpurgii.

Wśród taterników znany jest termin ,,widma Brokenu”. Jest to zjawisko optyczne występujące w górach. Wędrowiec zauważa własny cień na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora, cień osoby otoczony jest często tęczową obwódką. Zjawisko wzięło swoja nazwę od miejsca, w którym zostało po raz pierwszy zaobserwowane. Zgodnie z przesądem ,,widmo Brokenu” nie wróży nic dobrego. Osoba, która widzi to zjawisko zginie w górach.

Lokalne smakołyki

Jednym z najbardziej charakterystycznych produktów regionalnych jest ser harceński (Harzer Käse).

Jest to ser wytwarzany z odtłuszczonego mleka z dodatkiem podpuszczki i zaliczany do serów dojrzewających.

Wśród słodkości warto skosztować pralin Halloren (Halloren-Kugeln). Są to praliny wypełnione dwoma rodzajami nadzienia – kawowym i śmietankowym. Producentem tego przysmaku jest firma Halloren z siedzibą w mieście Halle.

W Wittenberdze warto spróbować Wikana-Kekse, czyli ciastek (herbatników) wytwarzanych w mieście od ponad 100 lat.

W tym miejscu kończymy naszą podróż po Saksonii-Anhalt, kraju związkowym o bogatej historii i tradycjach.