Aktualności
Parkinson – jak z nim żyć?
Parkinson jest chorobą zwyrodnieniową części mózgu, która jest odpowiedzialna za nasze ruchy podświadome – czyli takie o których na co dzień nie musimy myśleć, tak jak odpowiednie napięcie mięśni podczas chodzenia czy innych czynności życia codziennego. Przy poprawnym działaniu ruchów podświadomych możemy się skupić na danej czynności nie zastanawiając się, które mięśnie musimy napiąć żeby zrobić krok do przodu lub żeby sięgnąć po szczotkę do włosów.
Parkinson dotyka najczęściej osób między 40 a 60 rokiem życia. Osoba z tym zwyrodnieniem ma często problemy z podstawowymi czynnościami życiowymi takimi jak chodzenie, praca rąk czy nawet jedzenie i wymaga wsparcia opiekuna.
Osoba z chorobą Parkinsona charakteryzuje się:
- zgarbioną postawą ciała,
- ruchami mimowolnymi rąk i nóg,
- występującym syndromem „kręcenia monety” między palcem wskazującym a kciukiem,
- maskowatością twarzy,
- trudnościami ze wstaniem i chodzeniem,
- drżeniem mięśni w czasie odpoczynku,
- powolną mową,
- pisaniem po kartce coraz to mniejszymi literami i brak utrzymania się w linii poziomej, cały tekst schodzi na dół do prawego dolnego rogu,
- utratą apetytu, stratą wagi, zaburzeniami snu.
Przykładem osoby cierpiącej na chorobę Parkinsona jest papież Jan Paweł II, u którego w kilku ostatnich latach życia można było wyraźnie zaobserwować niektóre objawy takie jak:
- maskowata twarz: bez zmarszczek, delikatnie uśmiechnięta,
- syndrom „kręcenia monety”,
- powolna mowa.
Wskazówki:
- Osoba z Parkinsonem powinna codziennie ćwiczyć, aby utrzymać odpowiednią sprawność funkcjonalną jak najdłużej. Choremu można zaproponować również tzw. rotor rehabilitacyjny na ręce i nogi. Jest to rodzaj rowerka, który posiada jedynie pedały. Pacjent siada na krześle, rotor ustawia się albo na podłodze albo na stole. Zadaniem pacjenta jest kręcenie odpowiednio nogami lub rękami w obydwa kierunki, co daje nam naprzemienność ruchów i pozwala na częstsze wykonywanie danej czynności. Dobrze jest wykonywać ćwiczenia z rotorem kilka razy dziennie w kilkuminutowych seriach.
- Choroba Parkinsona rozwija się bardzo powoli i trwa latami. Z czasem wymaga jednak zaangażowania osób trzecich do prawidłowego funkcjonowania chorego. Pomocy w przygotowaniu posiłków, karmieniu
czy regularnych spacerach na świeżym powietrzu.
Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na całkowite wyleczenie schorzenia Parkinsona. Jest możliwość jedynie farmakologicznego oraz naturalnego opóźnienia procesów chorobowych. Ważną rolę odgrywa tutaj konsultacja lekarska oraz ruch i aktywność fizyczna na miarę możliwości osoby dotkniętej chorobą.