Najczęstsze
pytania
i odpowiedzi

W związku z kierowanymi do nas zapytaniami, poniżej przygotowaliśmy dla Państwa listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

Oferta pracy Opiekunka/Opiekun osoby starszej skierowana jest zarówno do kobiet jak i mężczyzn (bez względu na wiek), posiadających doświadczenie w opiece. Jako doświadczenie rozumiana jest opieka nad osobą chorą (w rodzinie lub prywatnie). Ważne aby kandydatka/kandydat na stanowisko Opiekuna posiadał doświadczenie z typowymi chorobami wieku starczego tj. alzheimer, inkontynencja, problemy z poruszaniem się, nadciśnienie itp.

Doświadczenie w opiece jest wymogiem, który każdy z kandydatów na Opiekuna/Opiekunkę osoby starszej powinien spełniać. Seniorzy wymagający opieki to osoby starsze oraz schorowane, które wymagają wiedzy oraz doświadczenia. Doświadczenie to również wiedza, pewność oraz komfort pracy Opiekuna/Opiekunki.

Jeżeli nie posiadasz doświadczenia w opiece a chcesz pracować jako Opiekunka/Opiekun, zachęcamy do odbycia wolontariatu w domu pomocy społecznej lub w domu seniora. Mile widziana jest również opieka nad bliskim chorym.

Rozmowa rekrutacyjna krok po kroku:

 1. Zgłoś się do A&J Partners
  Z A&J Partners możesz skontaktować się w wygodny dla Ciebie sposób: – aplikuj online

  • zadzwoń do A&J Partners nr tel. 32 395 88 83
  • wyślij e-mail na ajp@ajpartners.pl
  • wyślij SMS o treści „opieka” na numer 660 661 726
 2. Rozmowa kwalifikacyjna osobista lub telefoniczna
  Podczas rozmowy dowiesz się na jakich warunkach będziesz współpracowała/współpracował z A&J Partners. Poinformujemy Cię również, jakie kryteria należy spełnić aby zostać Opiekunką/Opiekunem osoby starszej w Niemczech.Pytania jakich możesz się spodziewać:

  • imię i nazwisko,
  • e-mail,
  • telefon kontaktowy ( 2 numery),
  • data urodzin,
  • miejsce zamieszkania,
  • prawo jazdy,
  • wykształcenie,
  • deklarowany termin rozpoczęcia pracy,
  • doświadczenie w opiece – choroby z jakimi Opiekunka/Opiekun miał de tej pory styczność,
  • na rozmowę zabierz ze sobą (jeśli posiadasz) wszystkie certyfikaty i referencje dotyczące Twojego doświadczenia w opiece,
  • po rozmowie rekrutacyjnej zostanie zrobione Ci zdjęcie, które będzie potrzebne do niemieckiego formularza rekrutacyjnego.
 3. Test języka niemieckiego
  Po przeprowadzonej rozmowie rekrutacyjnej zostanie sprawdzona znajomość języka niemieckiego, aby móc jak najlepiej dopasować ofertę do jego poziomu. Jeżeli odwiedzacie nas Państwo osobiście rozmowa w języku niemieckim odbywa się w biurze na miejscu. Jeżeli rozmowa była przeprowadzana telefonicznie sprawdzenie języka następuje do 2-3 dni od rozmowy. Jeżeli nie znają Państwo języka niemieckiego jest możliwość odbycia bezpłatnego kursu w Bytomiu (link).

 4. Propozycja pracy
 5. Wyjazd

OCZYWIŚCIE, ŻE TAK. Oferowana przez A&J Partners Opiekunki praca jest w pełni legalna. Nasz firma istnieje na rynku polskich Agencji Zatrudnienia od 2005 roku. Oferujemy TYLKO LEGALNE zatrudnienie, opłacamy wszelkie konieczne świadczenia (podatki i składki ZUS) w Polsce. Każda Opiekunka i Opiekun posiada druk A1, który zezwala na legalne zatrudnienie w Niemczech oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Opiekunka/Opiekun zajmuje się osobami starszymi lub chorymi, które ze względu na stan zdrowia wymagają opieki, ponieważ nie są już w stanie same się sobą zająć. Pomoc polega głównie na prowadzeniu domu, gotowaniu posiłków, robieniu zakupów, pilnowaniu regularnych pór przyjmowania lekarstw, wsparciu w czynnościach codziennych oraz na dotrzymaniu towarzystwa. Przed wyjazdem każda Opiekunka/Opiekun jest informowana o stopniu choroby podopiecznej/podopiecznego oraz o miejscu pobytu i zakresie obowiązków.

W większości nasze oferty skierowane są do Opiekunek/Opiekunów z minimum podstawową znajomością j. niemieckiego. Zdarzają się jednak oferty, gdzie znajomość języka nie jest wymagana. Dla kandydatek/kandydatów, chcących pracować jako Opiekunka/Opiekun, a obawiają się bariery językowej przygotowaliśmy specjalne, bezpłatne kursy przygotowawcze z języka niemieckiego (link).

Proponowany przez A&J Partners Opiekunki kurs jest bezpłatny – jest on w całości finansowany przez A&J Partners dla wszystkich osób, które podejmą z nami półroczną współpracę w charakterze Opiekunki/Opiekuna. To nasza inwestycja w ludzi – w wykwalifikowany personel opiekuńczy.

Kursu organizowanego przez A&J Partners Opiekunki nie trzeba odpracowywać. Opiekunka wyjeżdżająca do pracy po zakończonym kursie otrzymuje 100% wynagrodzenia. Kurs to inwestycja naszej firmy w wykwalifikowany personel opiekuńczy. A&J Partners Opiekunki dokłada wszelkich starań, aby kursanci w jak najkrótszym czasie po jego ukończeniu otrzymali legalną pracę w charakterze Opiekunki/Opiekuna. Zobowiązanie do półrocznej współpracy z naszą firmą to zabezpieczenie przed nieuczciwymi osobami, które chcą podnieść swoje kwalifikacje i nie zamierzają współpracować z naszą Agencją.

Przy bardzo dobrej znajomości j. niemieckiego zwyczajowy czas oczekiwania na pracę to 1-2 dni robocze. Długość oczekiwania może ulec wydłużeniu, ponieważ uzależniona jest od kilku czynników:

 • znajomości j. niemieckiego,
 • doświadczenia w opiece,
 • oczekiwań względem zlecenia (np. płci podopiecznego, regionu, w którym ma być wykonywane zlecenie itp.).

Oferty zleceń przedstawiamy najczęściej do 14 dni.

A&J Partners organizuje kompleksowe i bezpłatne wyjazdy. To my załatwiamy wszelkie formalności związane z umową, gwarantujemy bezpłatny przejazd w obie strony, bezpłatny pobyt w domu podopiecznego oraz ubezpieczenie zdrowotne na terenie Niemiec. Nie pobieramy również żadnych opłat w związku ze znalezieniem pracy!

Zarobki opiekunów w głównym stopniu zależą od znajomości języka niemieckiego oraz doświadczenia w opiece i kwalifikacji. Proponowana kwota wynagrodzenia przedstawiana jest podczas rozmowy kwalifikacyjnej, po teście języka niemieckiego

Nasze Opiekunki/Opiekunowie mają elastyczne terminy wyjazdów. Można pracować w systemie np. 2 miesiące w Niemczech, 1 miesiąc w domu, lub 3 miesiące w Niemczech i 2 lub 1 miesiąc w domu, itp.

Wypłaty są w naliczane i wypłacane w złotówkach, jednak wynagrodzenie wypłacamy zgodnie z oczekiwaniem Opiekunki/Opiekuna czyli zarówno w złotówkach jak i euro.

Nie trzeba zakładać rachunku w euro. Wiele osób zadaje nam to pytanie. Według naszego rozpoznania tematu krąży wiele mitów na ten temat. Banki Polskie na chwilę obecną nie posiadają w swojej ofercie kont walutowych z kartą bankomatową do tego rachunku. Koszty utrzymania rachunku są wysokie z uwagi na opłaty i prowizje bankowe, jednak decyzja należy do Opiekunki/Opiekuna.

TAK o każdej porze dnia i nocy w nagłych wypadkach przy telefonie alarmowym czuwa pracownik A&J Partners.

TELEFON ALARMOWY +48 666 015 437

OCZYWIŚCIE – wiek nie ma znaczenia. Jeżeli stan zdrowia pozwala na podjęcia takiej pracy, zapraszamy do naszego biura.

TAK, czas przepracowany w naszej Firmie zaliczy się do emerytury. Zgodnie z ustawą od otrzymanego wynagrodzenia A&J Partners odprowadza składki do ZUS i podatki do Urzędu Skarbowego.

Podpisując umowę z naszą Firmą otrzymują Państwo kartę ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ, która upoważnia do CAŁODOBOWEJ, BEZPŁATNEJ opieki medycznej na terenie Niemiec.

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie? TO NIE PROBLEM! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Zapraszamy do naszej siedziby od godziny 8:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku. Pytania można kierować do nas również telefonicznie pod numerem kontaktowym:  32 395 88 83.

Z PRZYJEMNOŚCIĄ ODPOWIEMY NA WSZYSTKIE PYTANIA.